Preteky Okolo Slovenska 2023 skončili v Púchove

253

Posledná etapa 67. ročníka Okolo Slovenska bola najdlhšia, no zároveň profilovo najjednoduchšia etapa tohto ročníku pretekov. Začínala v Hlohovci a po 184 kilometroch končila v Púchove na Námestí slobody. Pretekárov na trase čakali záverečné tri horské a dve rýchlostné prémie.

Posledných 20 kilometrov pelotón ťahal Soudal – Quick-Step, na špici sa ukázal aj Rémi Cavagna v žltom dres. Posledný kilometer bol technickejší a túto skutočnosť využil Kasper Asgreen (Soudal – Quick-Step). Postrážil si nájazd do poslednej zákruty len tristo metrov pred cieľom a získal k dobru niekoľko metrov. Svoj náskok nakoniec udržal a zvíťazil. Druhý skončil Bert Van Lerberghe (Soudal – Quick-Step). Tretí finišoval Tim Merlier (Soudal – Quick-Step). Všetci traja tak korunovali dominanciu Quick-Stepu v 67. ročníku Okolo Slovenska. Tento tím vyhral všetkých päť etáp.

Rémi Cavagna (Soudal – Quick-Step) prišiel do cieľa v pelotóne a stal sa celkovým víťazom pretekov. Zelený dres sa mu udržať nepodarilo. Získal ho jeho tímový kolega Tim Merlier, ktorému k zisku stačilo skončiť na treťom mieste. Ďalšie dva cenné dresy vyhrali pretekári Jumbo – Visma. Milan Vader o zisku bodkovaného dresu rozhodol už v sobotu, Colby Simmons vyhral biely dres až v poslednej etape. Simmons bol v 67. ročníku najlepším jazdcom do 23 rokov. Lukáš Kubiš (Dukla Banská Bystrica) prišiel do cieľa poslednej etapy na 25. mieste, no stačilo mu to k tomu, aby si udržal dres pre najlepšieho domáceho pretekára. Organizátori udelili cenu pre najbojovnejšieho jazdca celého ročníka Thibautovi Pinotovi (Groupama – FDJ), ktorý o pár týždňov ukončí svoju úspešnú kariéru.

Na vyhodnotení pretekov pred katolíckym kostolom sa zúčastnili aj primátorka mesta Katarína Heneková a župan TSK Jaroslav Baška. Po odovzdaní cien nasledoval koncert Petra Cmoríka s kapelou.

www.okoloslovenska.com
Foto: Slavomír Flimmel