Program Filmového festivalu EKOTOPFILM

66

Filmový festival EKOTOPFILM – ENVIROFILM odštartuje 17. septembra 2019 v Divadle Púchov.

Prvé miesto, ktoré počas jesennej festivalovej TOUR po Slovensku Filmový festival EKOTOPFILM – ENVIROFILM navštívi je práve mesto Púchov, ktoré sa zároveň podieľa na jeho organizácii. Nenechajte si ujsť filmy, ktoré vám zmenia pohľad na svet. Filmový festival zavíta v utorok 17. septembra 2019 do Kina Púchov. Pre návštevníkov je pripravený pestrý filmový program, ktorý prináša široké spektrum tém. Okrem jedinečných filmov z celého sveta prinesie aj sprievodnú diskusiu Odpady boli, sú a budú, ale čo s nimi?

Program festivalu:

16:00 BIELY VLK – ARKTICKÝ DUCH

RÉŽIA: OLIVER GOETZL, 2018, NEMECKO, 56 min.

Na krajnom severe Kanady leží ostrov Ellesmere, kde nehostinnú tundru bičuje arktický vietor a teploty klesajú až na 40 stupňov pod nulou. Kráľovstvo snehu a ľadu je domovinou vlka arktického, jedného z najhúževnatejších predátorov našej planéty. Avšak s príchodom jari sa putujúci lovci menia na oddaných rodičov, ktorí sa starajú o nových členov svorky. Vo filme sú jedinečné zábery z rodinného života vlkov. Ponúka epický, pravdivý, dramatický a dojemný príbeh oddanosti, spolupatričnosti a vernosti, ktorý odhaľuje víťazstvá a pády svorky snažiacej sa prežiť v jednej z posledných úžasných divočín našej Zeme.

17:00 POVEDZME SI TO BEZ OBALU!

Zvykli sme si používať plastové obaly. Je to jednoduché. Oveľa zložitejšie bude presvedčiť ľudí, aby obaly prestali používať alebo zvolili radšej náhradu za plastové. Doba výroby plastových obalov a ich životnosť sú nepriamo úmerné. Dlhý čas výroby a krátky pre použitie. Je potrebné sa zamyslieť nad motiváciou ľudí, aby išli „proti prúdu“ a dmietali plastové obaly. Ako ich presvedčiť a motivovať? Mladí reportéri pre životné prostredie z Púchova to skúsili vlastným príkladom.

17:05 ZAVALENÍ ODPADKAMI

RÉŽIA: LAURA LAZZARIN, KERSTIN PALME, MARTIN, KLEINMICHEL, 2018, NEMECKO, 46 min.

Predstavte si svet, kde sú odpadkové koše naplnené kvetmi. Svet bez odpadu. Hrdinovia dokumentu skúmajú, ako vzdialená je táto vízia od nášho každodenného života. Film zobrazuje celú paletu zúčastnených od inštitucionálneho odpadového hospodárstva, separácie odpadu, recyklácie, až po mimovládne organizácie a jednotlivcov, ktorí sa snažia predchádzať vzniku odpadu.

18:00 beseda: ODPADY BOLI, SÚ A BUDÚ, ALE ČO S NIMI?

Nakladanie s odpadmi zrkadlí úroveň našej kultúry. V súčasnosti je odpad široko diskutovanou témou, keďže dochádza k narastajúcej spotrebe, konzumnému spôsobu života a tým aj k zvýšenej produkcii odpadu, ktorá si vyžaduje zodpovedný manažment. Aký je stav a vývoj odpadovej politiky na Slovensku? Ako je na tom mesto Púchov, čo sa separácie týka, oproti zvyšku Slovenska? Aké sú trendy vo svete? Môžeme aj my prispieť k riešeniu súčasnej situácie? Diskutovať budú odborníčka na odpady z Mestského úradu  Púchov Veronika Hantáková a prezident Asociácie podnikateľov v odpadovom hospodárstve Peter Krasnec.

19:00 DILEMA MÄSOŽRAVCOV

RÉŽIA: BENOIT BRINGER, 2018, FRANCÚZSKO, 52 min.

S rastúcim počtom obyvateľov a tlakom na zvyšovanie lacných potravín sme sa dostali k neúprosnej produktivite a priemyselnému poľnohospodárstvu. Krutosť voči chovaným zvieratám, závažné zdravotné problémy a škody na životnom prostredí sú nevyhnutnými dôsledkami. Máme nejaké alternatívy? Zoberieme vás na cestu do Spojených štátov, Portugalska, Francúzska, Švédska a Nemecka, aby sme vám ukázali najhoršie excesy priemyselného poľnohospodárstva a pozitívne príklady žien a mužov, ktorí používajú len také poľnohospodárske metódy, ktoré sú v súlade s prírodou a zvieratami.

20:00 SVET BEZ HMYZU   

RÉŽIA: ANDREAS EWELS, 2018, NEMECKO, 29 min.

Najprv vymrie hmyz, potom vtáky a nakoniec ľudia. V strednej Európe sú oblasti kde je 70 percent hmyzu vyhynutého a klesá aj počet vtákov. V Číne sú miesta, kde hmyz nie je vôbec a opeľovanie robia ľudia ručne. Film sa zaoberá príčinami a ponúka aj riešenia. Počas výskumu natrafíme na krajinu, ktorá disponuje z veľkej časti nedotknutou prírodou – Rumunsko je rajom vtákov a hmyzu.

20:30 AKTIVISTKA

RÉŽIA: PETTERI SAARIO, 2017, FÍNSKO, 57 min.

Príbeh odhodlanej tínedžerky z fínskeho Laponska, ktorá sa pustila do boja proti jednej z najväčších banských spoločností sveta za budúcnosť svojej dediny a za jedinečnú mokraď chránenú prírodným programom Európskej únie. Riikka Karppinenová mala len 15 rokov, keď anglo-americký medzinárodný banský gigant našiel na tomto území ložiská niklu a medi. Bol to objav storočia.         

Zdroj: ekotopfilm.sk, -msu-