Sviatok Sedembolestnej Panny Márie

103
Foto: pixabay.com

Dňa 15. septembra oslavuje rímsko-katolícka cirkev sviatok Sedembolestnej Panny Márie. Sedembolestnú Pannu Máriu si uctievajú katolíci na Slovensku navyše aj ako svoju národnú Patrónku. Panna Mária mala vo svojom živote mnoho bolestí, „sedem“ je len symbolické číslo, ktoré v biblickom slova zmysle znamená plnosť. No predsa tradícia hovorí o konkrétnych siedmich bolestiach, ktoré Panna Mária vo svojom živote prežila:

1. Proroctvo Simeona v chráme: „Tvoju dušu prenikne meč“.
2. Útek do Egypta pred kráľom Herodesom, ktorý chcel zabiť malého Ježiša.
3. Strata dvanásťročného Ježiša v chráme.
4. Stretnutie s Ježišom na krížovej ceste.
5. Ukrižovanie a smrť Ježiša.
6. Snímanie Ježiša z kríža.
7. Ježišov pohreb.

Prvá písomná zmienka o sviatku Sedembolestnej Panny Márie pochádza z roku 1412, kedy sa o ňom hovorilo na cirkevnom sneme v Kolíne nad Rýnom. Pre celú rímsko-katolícku cirkev bol ustanovený pápežom Benediktom XIII. v roku 1727. Pápež Pavol VI. v roku 1966 ustanovil a vyhlásil Sedembolestnú Pannu Máriu za hlavnú Patrónku Slovenska. Každoročne na tento sviatok tisíce veriacich pútnikov putujú do baziliky v Šaštíne, aby si uctili svoju Patrónku a vyprosili pomoc v bolestiach a utrpení každodenného života.

Streženické hody

V nedeľu 15.9. budú môcť veriaci z púchovského regiónu slávnosť Sedembolestnej Panny Márie osláviť na hodovej slávnosti v Streženiciach. V sobotu 14.9. sa odohrajú hodové futbalové zápasy, večer bude hodová zábava v miestnom dome kultúry. V nedeľu ráno sa koná Poľovnícko – Hubertovská sv. omša a poobede bude kultúrne popoludnie na multifunkčnom ihrisku s vystúpeniami folklórnych súborov Štepnická skala, Manínec, Javorina, mažoretiek Nelly a ďalších.