Protikovidové desatoro Jaroslava Flegra

202

Prof. RNDr. Jaroslav Flegr, CSc. (nar. 1958, Praha) je český profesor ekológie a evolučný biológ. Na svojej facebookovej stránke zverejnil svoje rady občanom Českej republiky v terajšej krízovej situácii. Prinášame ich preklad aktualizovaný na slovenské pomery:

1. Zachovávajte sociálny dištanc – keď sa to dá, nepribližujte sa k iným ľuďom bližšie ako na 2 metre a nedotýkajte sa ich.

2. Umývajte si ruky mydlom, akonáhle sa dotknete predmetov, ktorých sa dotýkali iní ľudia. Doma aj kdekoľvek inde dezinfikujte predmety zdieľané s inými ľuďmi.

3. Noste kvalitné rúško, najlepšie s nanovláknami a vyžadujte, aby rúška nosili ľudia vo vašom okolí.

4. Nevychádzajte medzi ľudí, keď to nie je nevyhnutne nutné. V rámci možností pracujte z domu, a to aj za cenu prípadnej zmeny zamestnania či dokonca povolania.

5. Nezúčastňujte sa žiadnych hromadných akcií – hromadná akcia sa rozumie čokoľvek, kde je viac ako 5 ľudí. To isté vyžadujte od členov domácnosti.

6. Vetrajte a udržujte v miestnostiach vysokú relatívnu vlhkosť (nad 40%), napríklad tým, že budete mať v miestnostiach nastavenú nižšiu teplotu (18-20°), a pritom budete nosiť teplejšie oblečenie. V suchu kvapôčky vysychajú a vírus sa udrží vo vzduchu dlho a doputuje na dlhšiu vzdialenosť.

7. Udržujte sa v dobrej fyzickej kondícii – jedzte dosť zeleniny, ovocia, vitamínov (najmä D a C – obidva len v doporučenej dennej dávke), pohybujte sa na čerstvom vzduch v miestach, kde nie sú ľudia. Dostatočne odpočívajte a spite.

8. Udržujte sa v dobrej psychickej kondícii – komunikujte telefonicky či elektronicky s priateľmi, známymi a príbuznými, hlavne s tými skôr narodenými, konzumujte na diaľku kultúru (hudbu, divadlo, filmy), čítajte knihy, vzdelávajte sa, pomáhajte druhým, snažte sa si urobiť minimálne raz denne radosť.

9. Nakupujte všetko čo sa dá iba cez internet. Ak tým neohrozíte rodinný rozpočet, tak utrácajte. Za vybavenie domácnosti, šatníka, dielne, za knihy, vzdelanie, opravy bytu, chalupy, za dovoz jedla z obľúbenej reštaurácie. Šetrnosť a striedmosť v spotrebe býva považovaná za cnosť – v súčasnej situácii to však neplatí. Investujte do svojej budúcnosti, zabavte sa a nechajte druhým zarobiť.

10. Hľadajte v novej situácii nové príležitosti. Skúste napísať knihu, divadelnú hru, zložiť pesničku, maľovať, rozbehnite novú zábavnú či vzdelávacie stránku na internete. Skúste si osvojiť nejaké umelecké remeslo, alebo skrátka remeslo. Rozbehnite internetový obchod, poradenskú službu, proste čokoľvek nové. Počas epidémie dosť ľudí schudobnie, ale množstvo iných neuveriteľne zbohatne. Ďalší možno nezbohatnú, ale konečne pre seba nájdu ten pravý zmysel života. Nepremeškajte šancu sa zaradiť do tých dvoch šťastnejších skupín.

Zdroj: facebook.com/prof.jaroslav.flegr
Foto: pixabay