Prvý krízový štáb v roku 2021 zasadal k ďalšiemu víkendovému testovaniu

117

V pondelok (18. 1. 2021) dopoludnia zasadal prvýkrát v roku 2021, prostredníctvom telemostu, mestský krízový štáb, ktorý promptne zareagoval na nedeľné vyhlásenie Vlády SR o organizácii viacdňového celoplošného skríningu.

Tento spôsob dobrovoľného celoslovenského testovania potrvá od 18. 1. 2021 do 26. 1. 2021, v miestne príslušných MOM a počas víkendového testovania v okresoch. Následne sa od 27. 1. 2021 musia občania na vybraných miestach, a hlavne pri nástupe do práce, preukázať negatívnym výsledkom antigénového testu alebo PCR testu, vyhotoveným za obdobie celoplošného skríningu. Ako sa bude situácia ďalej vyvíjať, ukážu až výsledky celoplošného testovania prezentované 29. 1. 2021, na základe toho sa rozhodne, či bude Púchov patriť medzi 36 „lepších“ alebo 37 „horších“ okresov. Prispieť k lepším výsledkom pre púchovský okres môžu práve občania svojou účasťou.

Primátorka mesta Katarína Heneková zvolala na pondelkové dopoludnie online zasadnutie mestského krízového štábu. Zúčastnených členov oboznámila so súčasnými podmienkami, s podanou žiadosťou o zriadenie trvalého mestského odberového miesta a promptným zareagovaním na nastolenú situáciu zo strany Vlády SR. Tá v nedeľu večer (17. 1. 2021) vyhlásila organizáciu celoplošného testovania – celoplošný skríning, ktorý potrvá od 18. 1. 2021 do 26. 1. 2021. Občania sa tak môžu počas pracovného týždňa zúčastniť testovania na mobilných odberových miestach, v prípade mesta Púchov na všetkých 3 mobilných odberových miestach (MOM), ktoré sú zriadené v priestoroch budovy B2 na Kolonke, v priestoroch budovy SOV na Námestí slobody alebo v priestoroch DHZ Púchov.

Následne prebehne plošné testovanie v meste Púchov od 23. 1. 2021 do 26. 1. 2021, pričom počas víkendu budú môcť občania využiť jedno z 10 odberových miest (OM) opäť v čase 8:00 – 20:00 hod., a počas nasledujúceho týždňa (pondelok a utorok) budú k dispozícii 3 OM, avšak v upravenom čase 15:00 – 20:00 hod. Mesto Púchov požiadalo Okresný úrad v Púchove, na základe záverov z krízového štábu, pre celoplošné testovanie 15.000 kusov testov. Podmienkou pre ďalšie možnosti pohybu občanov (od 27. 1. 2021) bude totižto povinnosť vlastniť certifikát s negatívnym výsledkom antigénového testu, ktorým bude nutné sa preukázať – a to až do 3. 2. 2021, vzhľadom na to, že predĺžený lockdown potrvá do 7. februára 2021. Testovanie počas týždňa i víkendu je dostupné pre všetkých záujemcov z mesta i mimo neho. Zúčastniť sa ho môžu všetci, hoci prednostne je určené občanom do 65 rokov. Otestovať sa môžu aj žiaci 2. stupňa ZŠ a študenti SŠ, kvôli možnému nástupu do škôl (v tých lepších okresoch už od 1. 2. 2021).

Zároveň pre uvoľnenie podmienok pre občana platí aj výsledok negatívneho RT-PCR testu. Taktiež, ak táto osoba prekonala ochorenie COVID-19, preukáže sa dokladom nie starším ako tri mesiace, alebo bola táto osoba zaočkovaná proti ochoreniu COVID-19 aj druhou dávkou vakcíny a od tohto očkovania uplynulo aspoň 14 dní – keďže aj osoby zaočkované prvou dávkou vakcíny sa musia preukázať negatívnym výsledkom testu.

Predmetný dátum ohraničuje obdobie avizovaných 2 možných etáp testovaní, ktorých organizácia sa v jednotlivých okresoch bude odvíjať podľa výsledkov z prvého kola celoplošného skríningu. Tieto výsledky zverejní minister zdravotníctva M. Krajčí v piatok, 29. 1. 2021, a na základe odprezentovaných dát sa Slovensko rozdelí na 36 „lepších“ a 37 „horších“ okresov. Pre horšie okresy bude platiť povinnosť pre občanov preukázať sa od 3. februára novým antigénovým testom.

Priebeh celoplošného skríningu nemá žiaden vplyv na porušovanie už platných opatrení, ktoré je nutné počas zavedeného lockdownu neustále dodržiavať. V praxi to znamená, že ani s certifikátom negatívneho výsledku antigénového testu sa pravidlá zákazu stretávania neuvoľňujú.

Zmeny sa týkajú aj individuálneho športu, na ktorého vykonávanie je nutné mať certifkát s negatívnym výsledkom testu (napr. beh, bežkovanie, bicyklovanie).

Laura Krošláková