Prvých 13,4 km Vážskej cyklotrasy bol odovzdaný verejnosti

600

Udalosť roka. Presne dnes tak prví cyklisti, ktorí absolvovali premiérových 13,4 km Vážskej cyklotrasy v sedle bicykla, označili otvorenie novej cyklotrasy medzi Hornou Stredou a Novým Mestom nad Váhom.

Príprava výstavby, projektovania a majetkovoprávneho vyrovnania prvého z ôsmich úsekov Vážskej cyklotrasy zabrala takmer celé štyri roky. Tak ako prvá časť Vážskej cyklotrasy, tak aj tie ostatné povedú v príjemnom prírodnom prostredí takmer v absolútnej segregácii od cestnej premávky po korune ochrannej hrádze najdlhšej slovenskej rieky. Vážska cyklotrasa povedie naprieč celým Trenčianskym samosprávnym krajom. Spojí tak nielen jeho južnú a severnú hranicu, ale aj tri kraje: Trnavský, Trenčiansky a Žilinský.

Prispôsobená nie váhe bicykla, ale ťažkého nákladného vozidla

Po rokoch príprav výstavby tejto cyklotrasy tak v posledný májový piatok mohla verejnosť okúsiť prvotné hmatateľné výsledky práce Trenčianskej župy. Kvalitu prvých kilometrov Vážskej cyklotrasy, ktorú župa postavila medzi obcou Horná Streda a Novým Mestom nad Váhom, v piatok 25. mája 2018 v slávnostnom pelotóne vyskúšala približne stovka cyklistov. Ďalší ľudia sa na tento cyklistický unikát prišli pozrieť pešo, na korčuliach či dokonca s kočíkmi a deťmi.

Prvá časť Vážskej cyklotrasy začína na hranici Trnavského a Trenčianskeho samosprávneho kraja v obci Horná Streda. Prvý z ôsmich dielov skladačky 100 km dlhej Vážskej cyklotrasy dnes práve na hraniciach dvoch krajov oficiálne po 7 mesiacoch výstavby odovzdali verejnosti. Od dnes ju tak verejnosť môže využívať ako na šport, tak aj na dochádzanie do práce do okolitých firiem, nakoľko región Považia je typický svojím priemyselným charakterom. Len v bezprostrednom okolí tejto cyklotrasy sa nachádza viac ako dvadsiatka regionálnych zamestnávateľov.

Výstavbu v hodnote približne 3,7 mil. € financoval TSK

Cyklotrasa prechádza katastrom štyroch obcí (Horná Streda, Brunovce, Potvorice, Považany) a mesta Nové Mesto nad Váhom. Dosahuje dĺžku 13,4 km a vo svojej priemernej šírke 3 metre je vedená prevažne po korune ochrannej hrádze rieky Váh. Podľa informácií zhotoviteľskej spoločnosti Strabag, s. r. o., výstavba cyklotrasy prebehla bez väčších komplikácií či prekážok. Celú výstavbu v hodnote približne 3,7 mil. € financoval Trenčiansky samosprávny kraj. Túto iniciatívu TSK dnes ocenili aj prítomní starostia okolitých obcí, ktoré jej výstavbou získali bezpečné a atraktívne prepojenie jednotlivých katastrov.

Aby všetko zlé užívateľov tejto cyklotrasy obchádzalo, jej otvorenie požehnal evanjelický i katolícky pán farár. Pri historickom momente nechýbali ani poslanci Zastupiteľstva TSK, okolitých obecných samospráv, Slovenského vodohospodárskeho fondu, Slovenského pozemkového fondu, zhotoviteľskej spoločnosti, ale aj regionálnych cyklistických klubov a, samozrejme, širokej verejnosti.

100 kilometrový unikát stále bez mena

Zatiaľ nie je zrejmé, ako sa cyklotrasa bude volať. Práve v týchto dňoch o tom rozhoduje verejnosť na základe hlasovania. Vyberá sa pritom spomedzi návrhov, ktoré župa zbierala uplynulého polroka. Hlasovať je možné na adrese cyklotrasytsk.sk. K prvým trinástim kilometrom Vážskej cyklotrasy by podľa župana mali tento rok pribudnúť aj ďalšie približne 4 kilometre cyklotrasy, ktorú župa aktuálne stavia medzi Púchovom a obcou Nimnica.

Zdroj: TSK