Publikácia „Okamihy vzdoru“ o SNP na Považí

137

Počas najbližších dní si celá krajina bude pripomínať Slovenské národné povstanie, ktoré vypuklo presne pred 75 rokmi. Padlých hrdinov si počas utorka 27. augusta 2019 uctili aj v Považskej Bystrici. Zároveň bola do života uvedená kniha Okamihy vzdoru popisujúca udalosti SNP na Považí.

Od Slovenského národného povstania uplynie v najbližších dňoch presne 75 rokov. Aj keď priamych účastníkov odboja postupne ubúda, ich odkaz zostáva živý. Hrdinov, ktorí svoj život položili v boji za vlasť si pripomenuli v Považskej Bystrici na podujatí, ktoré zorganizovalo Ústredie ekumenickej pastoračnej služby v Ozbrojených silách SR a ozbrojených zboroch SR v spolupráci s mestom Považská Bystrica, Ozbrojenými silami Slovenskej republiky, Vojenskou podpornou nadáciou a miestnym evanjelickým cirkevným zborom, sa zúčastnila aj primátorka Púchova Katarína Heneková. Ako prejav úcty a piety položila k pamätníku SNP veniec rovnako ako primátor Považskej Bystrice Karol Janas, trenčiansky župan Jaroslav Baška, generálny duchovný Ozbrojených síl SR Marian Bodolló a správca Vojenskej podpornej nadácie Milan Gajdoš.  

Pietne zhromaždenie sa po slávnostnom akte kladenia vencov presunulo do neďalekého Evanjelického kostola v Považskej Bystrici, kde bola po ekumenickej omši uvedená do života kniha pojednávajúca o priebehu SNP na Považí. Jej autorom je Pavol Vitko a už zosnulý účastník odboja Vladimír Fraňo. Tejto vzácnej ceremónie sa zúčastnili aj poslanci krajského zastupiteľstva za okres Považská Bystrica i zástupcovia miest a obcí z blízkeho okolia.

Zdroj: TSK, MsÚ Púchov