Púchov bude mať nové autobusy MHD

1089

Zapožičaný autobus zo Slovinska týždeň jazdil v púchovských uliciach skúšobne a zdarma prepravoval cestujúcu verejnosť na zvyčajných linkách mestskej hromadnej dopravy (MHD). Osvedčil sa a spoločnosť Autobusová doprava Púchov, a. s. (ADP), ktorá pre mesto prevádzkuje MHD, plánuje rovnaké typy vozidiel v blízkej budúcnosti zakúpiť. O podrobnostiach sme sa porozprávali s Ing. Jozefom Danižom, členom predstavenstva ADP.

Daniz_ADP_web

Koľko rokov jazdia v Púchove známe Jašterky a koľko majú najazdených kilometrov?
Jazdia už ôsmy rok a  každá zo štyroch Jašteriek má najazdených 350 – 400 tisíc kilometrov. Ešte nie sú za svojou životnosťou, ale vyžadujú časté a nákladné opravy. Motor, prevodovka a náprava sú síce kvalitné, ale nadstavba už taká nie je. Z dotazníkov nám často vystupujú od občanov sťažnosti na rezonancie a vibrácie. Tieto spôsobujú rýchlejšie opotrebovanie jednotlivých komponentov. Mesačné náklady na opravy každej Jašterky sa v roku 2015 pohybovali od 350 do 600 eur.

Lacnejšou alternatívou oproti neustálym opravám starých Jašteriek je teda nákup nových autobusov?
Jednoznačne. Okrem šetrenia prostriedkov na údržbu je nezanedbateľná aj úspora pohonných hmôt. Po prvom dni skúšobných jázd máme vyhodnotenú spotrebu nafty na úrovni 15 litrov na 100 km. Bežne máme u Jašteriek spotrebu až 22 – 24 litrov. Navyše zákazníci dostanú väčší komfort – nové autobusy sú na rozdiel od Jašteriek plne klimatizované, majú duálne sklá a lepšie kúrenie.

Nové autobusy vyzerajú na pohľad menšie. Ide aj o racionalizáciu nákladov dopravnej spoločnosti, keďže niekedy vidíme Jašterky poloprázdne?
Ranné a poobedné spoje sú kritické, preplnené. Mimo špičky autobusy naozaj vozia málo zákazníkov. Nový autobus má na sedenie len o jedno miesto menej, než Jašterka, ale na státie menej približne o 5 až 10 miest.

Kto vyrába tieto nové autobusy?
Autobusy vyrába srbská spoločnosť Fénixbus, ktorá má výrobný závod v Novom Sade. Homologizáciu zabezpečuje slovinská firma v Maribore.

Akej farby budú nové autobusy?
Vybrali sme základnú farbu bielu s tým, že sa autobusy polepia nálepkami vo farbách mesta Púchov.

autobus_web2

Koľkých autobusov sa obmena týka?
Tento rok máme plánovanú obmenu troch malých autobusov zo štyroch. Jašterky ponecháme ako záložné, respektíve sa časť pokúsime odpredať.

Ako je to s financovaním obmeny autobusov?
Hotovosť na nákup nemáme a ani nechceme žiadať mesto o navýšenie jeho príspevku. Osemročný lízing Jašteriek končí v júni a plánujeme nadviazať na investičný plán schválený mestským zastupiteľstvom v roku 2013 a nákup zrealizovať pomocou šesťročného lízingu.

Zmení sa niečo aj v organizácii MHD?
Plánujeme aj zmenu obslužnosti podľa preferencií mesta a nového projektu. Doteraz sme sa prispôsobovali jednému supermarketu, ktorý nám čiastočne dotoval prepravu osôb. Podľa nového projektu bude doprava organizovaná z nového centra – parkoviska pred železničnou stanicou.

Mesto Púchov je podieľnikom vo Vašej spoločnosti. Aké sú Vaše vzťahy s mestom?
Od vstupu mesta Púchov do našej spoločnosti sú vzťahy s mestom dobré. My sa snažíme prispôsobovať požiadavkám mesta, pretože aj keď je mesto minoritným vlastníkom, zároveň je objednávateľom našich služieb a naším hlavným zákazníkom. Pre nás platí známe: náš zákazník – náš pán.
Zhováral sa Slavomír Flimmel