Púchovská akcia Kotlebovej strany skončila fiaskom

3591

Mnohí ľudia, ktorí majú obavy z rastúcej popularity extrémistickej Kotlebovej Ľudovej strany Naše Slovensko, si po jej poslednej akcii v Púchove mohli spokojne vydýchnuť.

V sobotu 13. mája miestny aktivista ĽS NS Marián Mišún organizoval premietanie „zakázaného“ filmu Bitka pri Viedni, ktorý opisuje útok Turkov z roku 1683. Nakoniec bol asi rád, že mu mesto nepovolilo premietanie vo veľkej sále Divadla, ale len v malej náhradnej kinosále na Námestí slobody. Napriek tomu, že bolo premietanie zdarma, prišla len malá hŕstka záujemcov. Tí si dokonca film ani nemohli dopozerať do konca, pretože uprostred premietania organizátori zistili, že jeho úplnú verziu nemajú v počítači k dispozícii. Marián Mišún sa snažil trápnu situáciu vyriešiť oznámením, že „zakázaný“ film je vlastne bežne zdarma dostupný na internete a netreba naň chodiť do kina.

Na svojej facebookovej stránke sa Marián Mišún už k zbabranej akcii radšej nevyjadroval. Namiesto toho zaútočil na školské návštevy koncentračných táborov z čias 2. svetovej vojny: „Pre štandardných politikov je dôležité, aby revolučne naladenú mládež udržali v emóciách a v strachu z minulosti… Títo manipulátori majú vždy pre návštevníkov koncentrákov pripravený nejaký smutný, dojímavý a zaujímavý príbeh v duchu jedna baba povedala, ktorého pravdivosť nie je možné overiť… Napriek tomu, že sme v danej dobe vôbec nežili, podprahovou formou vyvolajú silné emócie a znechutenie, aby nás spájali s najrôznejšími tragédiami a nechutnosťami, s ktorými nemáme nič spoločné.“

Pre Mariána Mišúna sú tragédie z čias fašistickej vlády, opisované žijúcimi pamätníkmi, len príbehy v duchu jedna baba povedala, ktorých pravdivosť nie je možné overiť. Zato vie úplne presne, čo sa stalo v roku 1683, o ktorom bol „zakázaný“ film Bitka pri Viedni. Tiež je mu jasné, že státisíce utečencov, ktorí dnes utekajú do Európy pred fanatickými moslimami, sú vlastne takí istí vrahovia, ako pred 400 rokmi útočili na Európu. A napriek tomu, že Kotlebova ĽS NS častokrát používa rovnaké symboly, heslá a myšlienky ako fašistické strany z čias 2. svetovej vojny, dovolí si tvrdiť, že s nimi nemá nič spoločné.

Vyzerá to, že Púchovčania neboli zvedaví na podprahové manipulácie Kotlebovej ĽS NS, ktoré pravdepodobne mali jediný cieľ: historickým filmom vyvolávať nenávisť voči ľuďom inej národnosti alebo vierovyznania.