Reumatici objavili benefity „severskej chôdze“

187

Snahou našej púchovskej pobočky Ligy proti reumatizmu (LPRe) je viesť našich členov – ľudí s reumatickými ochoreniami k pravidelným pohybovým aktivitám, ktoré majú pozitívny vplyv na ich zdravie a sú zamerané hlavne na rozvoj telesných, psychických, ale aj sociálnych schopností a zručností.

K svetovému dňu reumatikov bol vypracovaný projekt „POHNIME SA S REUMOU“, ktorého cieľom bolo urobiť jeden milión krokov na podporu reumatických pacientov a 14. októbra, kedy sme v Bratislave slávili spomínaný svetový deň reumatikov, bola táto štafeta vyhodnotená. Celkom sme do toho dňa urobili vo všetkých pobočkách LPRe tri miliony 400 tisíc krokov a pokračuje sa ďalej.

V rámci tohoto projektu sme dostali od LPRe na Slovensku nordic walking palice a bola zabezpečená aj inštruktáž k ich správnemu používaniu. Prišla medzi nás sama prezidentka Slovak Nordic Walking Association pani L. Okoličányová.

Počasie nám konečne prialo a tak sa na ihrisku ZŠ Gorazdova zišla skupina 40 členov a 2 členovia z LPRe – MP Žilina, aby sa učili základy severskej chôdze s poukázaním na rozdiely od chôdze s trekovými palicami. Nordic palice sú od trekingových rozdielne hlavne v pútku – je to rukavička bez prstov, ktorá objíma celú dlaň. Správny aktívny postoj je zameraný na prácu rúk z ramena, nie z ľakťa. To znamená, že pri nordic walkingu zapájame takmer celé telo, rovnomerne aj vnútorné svaly hornej polovice tela, tieto spevňujeme, čo je veľmi dôležité lebo vnútorné svaly nám držia celé telo. Inštruktorka nám vysvetlila, že správnou technikou aktívne zapájame až 90 percent svalov tela a to má vplyv

na zlepšenie hybnosti kolenných a bedrových kĺbov, na zmiernenie bolesti chrbtice a iné benefity.

Okrem chôdze s paličkami sme sa naučili aj mnohé cviky zamerané na koordináciu, rovnováhu aj posilňovanie ako aj rozcvičku pred a cviky po ukončení chôdze. Skrátka veľmi veľa informácií. Toto bol kurz pre začiatočníkov a zvládnutie si vyžaduje určitý čas a prax, čiže záleží na nás ako si osvojíme túto techniku, ktorá je osožná len vtedy, ak sa robí správne.

Chuť športovať by sme mali, má to však jednu chybu, že nordic walking palíc máme len päť párov a teda musíme vymyslieť harmonogram ako paličky pravidelne požičiavať podľa záujmu našich členov. Dúfame, že aj keď sú tieto kvalitné palice pomerne drahé, že sa nám podarí ešte zabezpečiť niekoľko párov tak, aby sme ich mohli v skupinkách využívať v prírode, pretože takáto chôdza (okrem už spomenutých zdravotných výhod) vraj podporuje aj vyplavovanie hormónov šťastia a to veru v našom veku potrebujeme ako soľ.

Za výbor LPRe – MP Púchov Ing. Jursíková
Foto: LPRe Púchov