Púchovská stopa na Majstrovstvách Európy 2016 vo futbale

203

Zraky športovej verejnosti sa v týchto dňoch upierajú do Francúzska, kde prebieha európsky futbalový šampionát. Na turnaji účinkuje aj slovenská a česká reprezentácia. V týchto výberoch nachádzame dve mená, ktoré svoju kariéru rozbiehali v Púchove. 

Jedným z nominovaných obrancov slovenského tímu je Kornel Saláta. Vysoký stredný obranca sa narodil v Kamenici nad Hronom a po futbalových začiatkoch v Štúrove prestúpil v roku 2005 do Púchova. Pre ešte len 20-ročného futbalistu išlo o prvú väčšiu skúsenosť vo vrcholovom futbale. Saláta si vo vtedajšom prvoligovom FK Matador Púchov postupne vybudoval pozíciu v základnej zostave a v sezóne 2005/06 zaznamenal štyri góly. Fanúšikovia si možno spomenú na pamätný gól chrbtom, ktorým v Trenčíne vyrovnal v poslednej minúte na 1:1. Ani výkony Kornela Salátu v ročníku 2005/06 nezabránili zostupu Púchova a pádu až do tretej ligy. Napriek tomu môžeme povedať, že pre skúseného 31-ročného obrancu bol Púchov štartovacou etapou bohatej futbalovej kariéry. Jeho kroky neskôr mierili do Petržalky či do ruských klubov. V súčasnosti pôsobí v ŠK Slovan Bratislava.

Trénerom českej reprezentácie je Pavel Vrba. Fanúšikovia si zrejme spomenú na pôsobenie Pavla Vrbu v Púchove v rokoch 2004-2006. Vtedajší FK Matador Púchov sa v sezóne 2003/04 s námahou zachránil v najvyššej súťaži a ohliadal sa po novom šéfovi realizačného tímu. Voľba padla na Pavla Vrbu, pre ktorého išlo o premiérovú skúsenosť na poste hlavného trénera v najvyššej súťaži. V čase, kedy sa púchovský tím omladzoval, našiel Vrba vhodný štýl hry a v sezóne 2004/05 doviedol tím na šiestu priečku. Na lavičke Púchova pokračoval aj v ročníku 2005/06, v ktorom sa oslabenému tímu nedarilo a v jarnej časti post trénera opustil. Neskôr pokračoval v úspešnej trénerskej kariére v Žiline či českej Plzni.

T. Schügerl
Foto: fcdac.sk, alchetron.com