Púchovské noviny a komunálne voľby 2018

559

Voľby primátora mesta a poslancov mestského zastupiteľstva sa konajú 10. novembra 2018. Pred takmer mesiacom sme na webovej stránke www.puchovskenoviny.sk založili podstránku s názvom Voľby 2018, na ktorej sme ponúkli priestor kandidátom, aby sa predstavili svojim voličom.

Voľby primátora mesta

Na post primátora mesta podalo kandidátku 9 osôb. Presne mesiac pred voľbami (10.10.2018) sme oslovili mailom všetkých kandidátov s nasledovnými otázkami:

  1. Čo považujete za hlavné body vášho volebného programu (vyjadriteľné maximálne tromi vetami)?
  2. Čo považujete za svoju hlavnú prednosť?
  3. Aký veľký je váš volebný tím?
  4. S koľkými kandidátmi na poslancov spolupracujete?
  5. Aký veľký finančný obnos plánujete minúť na predvolebnú kampaň?
  6. Koľko máte objednaných volebných bilboardov?
  7. Koľko plánujete celkovo zaplatiť za letáky a plošnú inzerciu v novinách?
  8. Na akej adrese máte predvolebnú webovú stránku?

Bohužiaľ odpovedali nám len piati kandidáti: Miroslav Faktor, Katarína Heneková, Miroslav Kubičár, Marián Mišún a Irena Kováčiková. Odpovede sme priebežne zverejňovali na webovej stránke Púchovských novín. Marián Mišún sa 5.11. kandidatúry vzdal. Michal Bizoň, Pavol Crkoň, Roman Hvizdák a Marián Michalec na otázky neodpovedali.

Voľby poslancov mestského zastupiteľstva

O post poslanca mestského zastupiteľstva malo pôvodne záujem 59 kandidátov, neskôr jeden svoju kandidatúru stiahol (Peter Hudák). Dňa 16.10. sme v tlačených Púchovských novinách vyzvali všetkých kandidátov, ktorí majú záujem o prezentáciu v našich novinách, aby nám poslali do redakcie svoju fotku. Tým sme na nich získali mailový kontakt a mohli sme im poslať nasledovné otázky:

– Čo považujete za hlavné body vášho volebného programu (vyjadriteľné maximálne tromi vetami)?
– S ktorými kandidátmi na poslancov tvoríte volebný tím?
– Ktorého kandidáta na primátora podporujete?
– Máte volebnú webovú stránku alebo facebookový profil?

Avšak len 12 kandidátov vyjadrilo záujem o svoju bezplatnú prezentáciu v našich novinách. Ich odpovede aj s fotografiou sme zverejnili na webovej stránke. Odpovede všetkých kandidátov sme plánovali zverejniť aj v tlačenej verzii našich novín tesne pred voľbami. Pre nezáujem väčšiny kandidátov sme od tohto úmyslu museli ustúpiť.

Aktivity internetových ohováračov

V súvislosti s voľbami nás mrzia obvinenia Púchovských novín šírené na Facebooku niektorými kandidátmi a ich prívržencami. Okrem Michalcovho funklubu ide najmä o kandidáta na poslanca Jaroslava Hupku. Ten najskôr dňa 5.10. mailom vyzval Púchovské noviny:

„Dobrý deň pán RNDr. Flimmel. Obraciam sa hlavne na Vás, ako na šéfredaktora Púch.novín, s podnetom (aj od iných kandidátov na poslancov MsZ), príp. prosbou. Plánujete v predvolebnom čísle Púch.novín prezentáciu všetkých kandidátov na poslancov MsZ? Mám na mysli napr. fotku kandidáta, meno a priezvisko, obvod a možno jednou vetou čo chce urobiť pre mesto po prípadnom zvolení. V danej veci sa obraciam aj na tých poslancov MsZ, ktorí sa budú uchádzať o opatovné zvolenie 10.11.2018. Púch.noviny sú platené aj s financií občanov mesta a osobne si myslím, že by si zaslúžili vedieť, kto má záujem o post poslanca-kyne MsZ.“

Na naše otázky poslané mailom 16.10. odpovedal dňa 22.10. mailom:

„Dobrý deň pán Flimmel, teraz som sa rozhodol a nemám záujem o prezentáciu mojej osoby, t.j. moju fotku a odpovede na Vaše otázky Vám nepošlem. Akurát vrámci korektnosti súťaže vo voľbách ma na webe ponechajte v takom formáte ako je to teraz – len moje údaje z kandidačnej listiny hnutia OĽANO.“

Jeho prianie sme mu splnili. Jaroslav Hupka odmietol bezplatnú prezentáciu v našich novinách a ani neposlal na publikovanie do našej redakcie žiadny svoj článok o problémoch mesta ako iní kandidáti. To mu však nebránilo, aby potom Púchovské noviny na internete opakovane obviňoval, že zvýhodňujú len vybraných kandidátov. Naposledy dnes (7.11.) sa na Facebooku vyjadril, že vraj dávame priestor len „vyvoleným“:

To sa ani nedá slušne komentovať…

RNDr. Slavomír Flimmel, šéfredaktor PN

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

fifteen − one =