Púchovské plávanie oslavuje polstoročnicu

289
Výročné stretnutie

V októbri 1972, založilo pár nadšencov prvý plavecký klub v Púchove. Bolo to v čase, kedy v našom meste nebola plaváreň. Prvý športovci chodili trénovať do Žiliny. Výrazným predstaviteľom z tohto obdobia bol pán Pavel Vajda, ktorý bol následne dlhoročným predsedom plaveckého klubu. Takmer tridsať rokov. Treba spomenúť aj ďalšie mená, ako Kamila Sobolčíková, Gabriela Vajdová, Anna Luhová, Ladislav Neipl, Viliam Šoltés a mnoho ďalších.

V piatok, 14. 10. 2022 zorganizoval Plavecký klub Matador Púchov oslavu päťdesiateho výročia založenia plávania v Púchove. Stretnutie sa uskutočnilo príznačne, hneď oproti plavárni v Alexandra Šport hoteli. Stretlo sa tu viacero generácií plavcov, trénerov, funkcionárov a priaznivcov plaveckého klubu. Ivan Hyžák, ktorý je predseda plaveckého klubu od roku 2004 prevzal od primátorky mesta Púchov Kataríny Henekovej pamätnú plaketu, ktorou si predstavitelia mesta uctili výročie klubu. Počas večera boli ocenení najúspešnejší plavci, ktorí vo farbách plaveckého klubu dosiahli nadštandardné úspechy. Ocenenými plavcami boli: Bučková Monika, Ciesarová Simona, Hantáková Nina, Kmošenová Lea, Kubický Rostislav, Kristínová (Kucejová) Edita, Lukáč Tomáš, Meliš Roman a tiež Vanko Marek, ktorý ako jediný plavec v histórii dokázal získať vo farbách nášho klubu titul majstra Československa. Ocenenie si zaslúži aj Milan Tanuška, plavec, ktorého historický klubový rekord v disciplíne 100 metrov motýlik nebol doteraz prekonaný a je v stále v platnosti už takmer štyridsať rokov.
Zastúpenie na oslave mala aj rodina zakladateľa pána Pavla Vajdu. Na stretnutí boli jeho dvaja synovia, Alexander a Pavol. Veľmi emotívnym videom sa prihovorila pani manželka Gabriela Vajdová, ktorá sa žiaľ osobne zúčastniť nemohla.

Výročné stretnutie

Dôstojná oslava výročia pokračovala do neskorých, večerných hodín. Ďakujeme všetkým zúčastneným, ale aj všetkým priaznivcom plávania v Púchove. Veríme, že aj ďalšie generácie budú pokračovať v nastavenom kurze a plavecký klub a jeho členovia budú úspešne reprezentovať naše mesto.

Ivan Hyžák, predseda Plaveckého klubu Matador Púchov

Foto: Martin Faktor/Lemon Lion