Púchovskí huslisti majú zlaté struny

941

Začiatkom januára nám prišlo do ZUŠ v Púchove pozvanie na nultý ročník Celoslovenskej súťažnej prehliadky Svetozára Stračinu „DETVIANSKA ZLATÁ STRUNA“ do Detvy. Nová celoslovenská súťaž? Ideme, nejdeme? Rozhodovanie vôbec nebolo jednoduché. Okrem vlastného repertoáru museli huslisti naštudovať aj povinné skladby pre každú kategóriu, ktoré vôbec neboli jednoduché. Nakoniec sme sa rozhodli a prihlášky sme poslali.

Dňa 18. mája sme v skorých ranných hodinách nasadli do autobusu a osem žiakov – huslistov sa vydalo do sveta so svojim krásnym husľovým umením. Viac ako naplniť ambície bola aj zvedavosť, keďže sa jednalo o úplne novú celoslovenskú súťaž. Umelecký garant súťaže a predseda poroty bol MgA. Vladimír Harvan Art.D. renomovaný slovenský huslista.

V 1. kategórií sa predstavil žiak z husľovej triedy p. uč. Daniely Burdej Sadloňovej Juraj Kováčik a z triedy p. uč. Ivana Sadloňa Matej Jurašík. Podali výborné výkony, za ktoré im porota udelila ZLATÉ PÁSMO. V 2. kategórií sme mali zastúpenú Nelu Bučkovú z triedy p.uč. Daniely Burdej Sadloňovej. Nela získala tiež ZLATÉ PÁSMO. 3. kategóriu reprezentovali Terézia Fujeríková z triedy p.uč. Jany Marmanovej a Nikol Repková z triedy p.uč. Daniely Burdej Sadloňovej. Obe dievčatá odviedli skvelé výkony a zaslúžili si ZLATÉ PÁSMA.

Terézia Fujeríková navyše získala Cenu za najlepšie interpretovanú povinnú skladbu a bola vyhlásená aj za najlepšiu huslistku vo svojej kategórií. V 5. kategórií výborne zahrala Valéria Šatková z triedy p.uč. Jany Marmanovej a odniesla si ZLATÉ PÁSMO. V 6. kategórií sa Michal Bodorík z triedy p.uč. Ivana Sadloňa výborne popasoval s ťažkou konkurenciou a porota mu udelila STRIEBORNÉ PÁSMO.

7. kategória bola nabitá výbornými výkonmi. Krásne sa v nej umiestnila aj Anette Hloušková z triedy p.uč. Jany Marmanovej a za svoj výkon bola odmenená STRIEBORNÝM PÁSMOM. Janka Mária Gabčová získala v tejto kategórií ZLATÉ PÁSMO a Cenu sa najlepšiu interpretáciu povinnej skladby. Veľkú zásluhu na zisk týchto ocenení mali aj pedagógovia-klaviristi p.uč. Daniela Sadloňová a p.uč. Vladimír Gajdoš, ktorí žiakov sprevádzali na klavíri.

Huslisti z púchovskej Základnej umeleckej školy výborne reprezentovali seba, svojich pedagógov, Mesto Púchov i celý náš región. Vo veľkej konkurencii 76 mladých huslistov z celého Slovenska nazbierali krásne ocenenia a na pódiu zanechali veľký dojem. Srdečne im gratulujem a som na nich hrdá. Už teraz sa tešíme do Detvy o rok.

Jana Marmanová, ZUŠ Púchov