Púchovský festival poézie s Jánom Štrasserom

307

V sobotu 27. júna 2020 vyvrcholil už druhý ročník Festivalu poézie. Program rozložený do troch dní začínal štvrtkovým popoludňajším workshopom tvorivého písania pod vedením poetky a profesorky slovenčiny na Gymnáziu v Púchove Martiny Bolekovej, následne po workshope svoju poetickú tvorbu predstavili miestni začínajúci autori.

Atmosféru pod holým nebom vystriedalo v druhý deň komorné čítanie obľúbenej poézie organizátorov, doplnené prednesom dvoch básní v podaní známej púchovskej recitátorky Barbory Jurovčíkovej. Program tak nahradil pôvodne plánované vystúpenie speváčky Kataríny Koščovej, ktorá sa z rodinných dôvodov nemohla festivalu zúčastniť a prečítať účastníkom svoje obľúbené básne. Piatkový poetický deň zakončil koncert Sisy Fehér s jej príjemne melancholickými piesňami.

Tretí a zároveň posledný deň festivalu sme privítali výnimočného slovenského básnika, textára, prekladateľa Jána Štrassera, ktorého beseda bola veľmi obohacujúca pre nás – organizátorov, ale predovšetkým pre miestnych milovníkov kvalitnej poézie. Mapovala jeho život, tvorbu či názory na dnešný poetický svet. Bodkou za celým festivalom bol mini koncert na počesť pána Štrassera, v ktorom Katarína Marošiová v sprievode gitary a klavíra zhudobnila jeho básne i známe piesne, ako sú napríklad Zažni či Šaty.

Druhý ročník Festivalu poézie bol síce komornejší oproti predchádzajúcemu, no program nestratil iskru a význam poukázať na podstatnú krásu slova a bezhraničnosť poézie.

Tamara Pribišová, Mestská knižnica Vladimíra Roya v Púchove
Foto: Martin Blaško, Tamara Pribišová, Slavomír Flimmel