Púchovský jarmok vyrástol

460

Tohtoročný osemnásty ročník podujatia Púchoský jarmok sa niesol v znamení dlhoročných tradícií. Kvalitný výber umelcov, dobré jedlo, pitie a veľa zábavy. Jarmok dospel po osemnástich rokoch do najosvedčenejšieho konceptu, ktorému tento rok neprialo iba premenlivé počasie.

kolaz_jarmok_web2

Púchovský jarmok 2016 otváral primátor mesta Rastislav Henek, ktorý všetkých srdečne privítal. Tradičná septembrová jarmočná sobota každým rokom dospievala. Prešla viacerými zmenami a najmä pozitívnymi vylepšeniami, ktoré sa časom rozvinuli a vytvorili tradičný, zaručený recept.

Minulý rok sapozehnanie_jarmok_web slávnostného príhovoru zúčastnili aj zástupcovia dvoch farností – evanjelickej a katolíckej, ktorí jarmok zároveň posvätili. Na aktuálnom 18. ročníku sa ekumenická myšlienka vzájomnej spolupráce rozvinula ešte o kúsok viac. Pred začiatkom jarmoku sa konala v katolíckom kostole ekumenická pobožnosť celebrovaná evanjelickou farárkou Lenkou Rišiaňovou spolu s katolíckym dekanom Michalom Keblúškom, ktorí svorne vo dvojici požehnali celému priebehu podujatia.

 

Medzi účastníkmi a hosťami Púchovského jarmoku nechýbali mestskí poslanci a starostovia okolitých obcí. Každoročnou návštevou zo zahraničia bývajú tiež delegácie zo spriatelených, družobných miest. Zástupcovia zo Starej Pazovej (Srbsko), Bobrujska (Bielorusko) a Hlinska (Česká republika) spoločne vypustili balóny šťastia, ktorých bol na tomto ročníku dvojnásobný počet. Rovnú stovku bielych balónov, ktoré majú symbolizovať prísľub priateľstva, tentokrát vypúšťali do oblakov púchovské deti.

kolaz_jarmok_web4

Na pešej zóne rozvoniavali teplé, čerstvé jedlá akými bol napríklad guláš alebo fazuľová polievka, ktoré v sebe tiež niesli tradíciu i symboliku. Jednou z hlavných myšlienok celého jarmoku je totiž pomoc a spolupatričnosť. V súlade s ňou boli kuchármi tradičných národných polievok zástupcovia partnerských miest, mestskí poslanci a tento rok sa pridala aj púchovská Fakulta priemyselných technológií Trenčianskej univerzity A. Dubčeka.

Na pódiu v dvoch takmer celodenných predelených blokoch vystúpilo množstvo hudobných a tanečných skupín i jednotlivých interpretov. V ľudových krojoch zatancoval folklórny súbor Váh, ktorý už onedlho oslávi 45. výročie od svojho založenia. Celé pripravované „Veselie“ bude dvojdňové a zúčastnia sa ho aj bývalí členovia tohto púchovského folklórneho súboru. Pešiu zónu teda rozžiarila aj krásna ľudová tematika, ktorú neskôr vystriedalo množstvo šikovných detí. Predviedli sa deti z Centra voľného času Včielka, základnej umeleckej školy, a tiež detský folklórny súbor Púchovček v sprievode ľudovej hudby Lachovček. V druhom bloku, ktorý nasledoval v poobedňajších hodinách, sa diváci mohli tešiť na detský mandolínový súbor Žiarivka, módnu prehliadku Strednej odbornej školy v Púchove alebo na košickú umelkyňu Veroniku Rabadu.

kolaz_jarmok_web3

Významným momentom Púchovského jarmoku bolo verejné oceňovanie reprezentantov mesta Púchov primátorom Rastislavom Henekom. Títo dôležití ľudia sa na zozname ocenených ocitli vďaka usilovnej práci a najmä úspešnej reprezentácii mesta Púchov v rámci Slovenska i zahraničia.

Popri skvelom jedle, pití a stretaní sa známych, bolo na každom rohu vidieť ukážky tradičných slovenských remesiel. Ručne zhotoveným výrobkom z kovu, dreva, látok a rozmanitých prírodných materiálov, ale aj gurmánskym špecialitám sa odolávalo len veľmi ťažko. Lákadlom pre najmenších boli rôzne živé zvieratá, ktoré mnohé z detí videli na vlastné oči po prvýkrát. „Tohto orla vidím naživo prvýkrát. Nevedela som, že je až takýto veľký. Páčia sa mi, ale aj tie sovy, sú veľmi zlaté,“ prezradila desaťročná návštevníčka jarmoku Vaneska.

kolaz_jarmok_web

Okolo siedmej hodiny podvečer sa na pešej zóne zhromaždilo najviac ľudí. Všetci totiž čakali na vystúpenie Pavla Hammela so skupinou Prúdy, ktorí boli najväčším hudobným ťahákom celého púchovského jarmoku. Lavičky boli plné na prasknutie a divákov neodradila ani krátka búrka, ktorá nachvíľu odohnala ľudí pod strechu. V rytme nových, ale aj starších známych hitov sa perfektná atmosféra rýchlo šírila pešou zónou. Známu Medulienku si zaspieval snáď každý, kto poznal slová a zabavili sa pri nej všetky generácie. “V Púchove sa mi vystupovalo výborne, publikum bolo fantastické. Teší ma, keď ľudia prídu a tešia sa spolu s nami. Počasie nevyšlo najlepšie, ale aj napriek tomu všetkému sme to, myslím, zvládli najlepšie ako sme vedeli,“ odpovedal so spokojným úsmevom na tvári po koncerte legendárny Pavol Hammel.

kolaz_jarmok_web5

Symbolickou čerešničkou na torte a zároveň ukončením celého Púchovského jarmoku 2016, bola ohňová šou skupiny Black Evils. Adrenalínová štvrťhodinka bola programovým restom kultúrneho leta kvôli vtedajšiemu nepriaznivému počasiu a na tohtoročnom jarmoku vytvorila bodkou za celým sobotňajším dňom.

Na jarmočnisku bolo počas osemnásteho ročníka do 200 stánkov s rôznym zameraním a ponukou. V každom jednom bolo cítiť šikovnosť, tradíciu i nápaditosť. Absolútnou novinkou boli zvukové upútavky alebo džingle, ktorými sa riaditeľka domu kultúry prihovárala návštevníkom. Púchovský jarmok vyrástol. Dospel do osvedčenej koncepcie, ktorá sa nielen Púchovčanom páči a podľa hojnej návštevnosti možno súdiť, že naň chodia veľmi radi. Stretnú tu priateľov, rodinu a známych, ochutnajú, nakúpia, poklebetia, deti majú možnosť „vyblázniť sa“ do sýtosti. Jarmok v Púchove má osemnásty – „dospelácky“ ročník úspešne za sebou.

B. Krchňavá