Púchovský okruh za zdravím – Memoriál MUDr. Vadoviča

166

Nezaprší a nezaprší…

Tieto slová v poslednej dobe určite vyslovil každý z nás. Či už sa jedná o záhradkárov, hubárov, ale aj turistov či obyčajných ľudí, ktorým bolo jednoducho horúco. A ten deň, keď zapršalo, nakoniec prišiel. A ako to už býva, tak presne v deň, keď nemuselo. Aspoň to si hovorili členovia púchovského Klubu slovenských turistov v upršanú prvú septembrovú nedeľu, lebo to bol deň, kedy už tradične organizovali obľúbený turistický pochod Púchovský okruh za zdravím – Memoriál MUDr. Vadoviča. Tento rok to už bol neuveriteľný 47. ročník, čím sa zaradil medzi najstaršie organizované podujatia v širokom okolí.

Za tie roky sú púchovskí turisti zvykli na všeličo a máločo ich prekvapí. A tak ich nezaskočilo ani nevľúdne počasie. Pre všetkých milovníkov prírody a hlavne turistov boli ako zvyčajne pripravené tri trasy v dĺžkach 22 km, 15 km a takzvaná kočíková 10 km trasa. Dve dlhšie trasy zaviedli účastníkov cez Lachovec a salaš nad obcou Nimnica na vrch Holíš, odkiaľ je jeden z najkrajších kruhových výhľadov na Slovensku z vrcholov, ktoré majú menej ako 600 m.n.m. a kočíková trasa viedla po Vážskej cyklomagistrále na známy salaš nad Nimnicou. A že turisti nie sú „živí“ len pohybom, tak ich v cieli čakal skvelý turistický guláš pri pohodovej trampskej muzičke. Nechýbala ani bohatá tombola, pekné pamätné listy, odznaky a rôzne upomienkové a hlavne propagačné predmety.

A turisti opäť nesklamali. Znovu ukázali, čo v turistike znamená heslo: “keď ju miluješ, nie je čo riešiť“. A tak sa na pripravených trasách počas celej akcie objavili dve stovky turistov. A to nielen z Púchova a širokého okolia, ale aj z Bratislavy, Ružomberka, Pribyliny, Sobotišťa, Diviak či Nového Mesta nad Váhom. Ani tento rok nechýbali už pravidelní účastníci z Grinavy a Veľkého Klíža. Tento rok sme okrem tradičných „cezhraničných“ kamarátov – turistov z Valašských Klobouk v Púchove privítali aj turistov z Brna a Roztok u Prahy.

Jednoducho, bol to pekný pohľad na takúto skvelú zmes ľudí. Je to krásne, keď vidíte v družnej debate s úsmevom na tvárach zdatného vysokohorského turistu s rodinkou s malým turistom v kočíku. Mnohí sa na túto vydarenú akciu každý rok tešia, radi sa vracajú a tak počet účastníkov v posledných rokoch rýchlo stúpa.

Určite sa nájdu aj chyby, ale povedzme si, kto ich nerobí? Organizátori sa vždy snažia z prípadných chýb poučiť a včas ich odstrániť, aby táto akcia bola pre vás z roka na rok lepšia a lepšia. Bez pomoci podporovateľov by to však nedokázali. Preto aspoň takto vyslovujú veľké ĎAKUJEM mestu Púchov za organizačnú a finančnú pomoc, všetkým sponzorom za ceny do tomboly, svojim členom, ktorí pomohli pri organizácii a hlavne všetkým skvelým ľuďom, ktorí prišli túto akciu podporiť svojou účasťou.

Takže zasa o rok alebo už skôr na niektorej z akcií púchovského KST. Stačí tak málo, sledovať webovú stránku www.kstpuchov.sk alebo vývesku pri púchovskom divadle a potom sa jednoducho pridať. Tak Ahoj niekde na turistických chodníčkoch…

Vladimír “Voloďa“ Jadrníček, KST Púchov