René Gonzalez a jeho projekt „Yes 2 Jazz“

687

René Gonzalez už piaty rok prináša Púchovčanom kvalitné zážitky z jazzovej hudby na koncertoch projektu „Yes 2 Jazz“. Koncerty sprostredkujú záujemcom živú jazzovú hudbu, ktorá sa v našich končinách vyskytuje pomerne zriedkavo. Hlavný tvorca projektu je bývalý barman a fanúšik improvizovanej hudby, latina a jazzu. Pracuje v zahraničí ako wellbeing coach. Okrem „Yes 2 Jazz“ organizuje aj latino fiestu „La Bomba“, kde hrá ako DJ. Spýtali sme sa ho, ako projekt „Yes 2 Jazz“ vznikol:

Už ako mladému sa mi zapáčila hudba, v ktorej sa veľa improvizovalo a kde boli dychové nástroje. Najskôr to bolo latino (môj otec je pôvodom z Kuby) a postupne som sa cez funky a bossanovu dostal k jazzu. Tento rok to už bude desať rokov od prvej Noche Cubana (Kubánska noc), kedy som s veľkou pomocou Mareka Mužlaya začal síriť latino hudbu a tance v našom regióne. Spoznal som tak mnoho muzikantov a tanečníkov, čo mi pomohlo pri organizovaní koncertov „Yes 2 Jazz“.

Postupne som spoznal viacerých slovenských jazzových hudobníkov a zistil, že tu máme naozaj veľmi kvalitnú jazzovú scénu, ktorú by som chcel prezentovať v Púchove. Uvedomil som si, že jazz je okrajový žáner, nad ktorým veľa ľudí len mávne rukou. Ale keď ich vidia na koncerte naživo tvoriť, zistia, že sa im táto hudba páči, veď obsahuje prvky takmer každého hudobného žánru. Podarilo sa mi dohodnúť spoluprácu s Queens pubom, vďaka ktorému sa uskutočnil prvý „Yes 2 Jazz“ v novembri 2014.

Ktorí umelci účinkovali v projekte „Yes 2 Jazz“ v minulých rokoch?

V premiérovom roku 2014 vystúpila československá formácia Silvia Josifovská Quintet (Silvia Josifovská – spev, Ondřej Štveráček – saxofón, Ondrej Krajňák  -piano, Štefan Pišta Bartus – kontrabas a Marián Ševčík – bicie nástroje). O rok neskôr to bol projekt „Príbehy jazzu“ v podaní kapely Martin Uherek Quartet v zložení Martin Uherek (saxofón), Klaudius Kováč (klavír), Peter Korman (kontrabas) a Peter Solárik (bicie).

V roku 2016 boli v Queense dva koncerty. Speváčku Janu Gavačovú sprevádzal band v zložení: gitarista Luboš Brtáň, kontrabasista Denis Pagáč a rakúsky bubeník Rafael Giller. Na druhom koncerte vystúpil Gabriel Jonáš Trio s kubánskym flautistom Albertom Herrerom. Herrera je absolventom Conservatorio Esteban Salas v Havane a je známou hudobnou osobnosťou pôsobiacou v bratislavskej i viedenskej latino komunite.

Ďalší koncert série „Yes 2 Jazz“ predstavil Sisu Fehér, ktorú v Queense sprevádzalo Valér Miko trio. Šiesty koncert sa uskutočnil v lete 2017 v kaštieli Gino Park Palace v Orlovom, kde vystúpilo Nothing but swing trio so saxofonistom Martinom Uherkom, Klaudiom Kováčom, Róbertom Raganom ml. (kontrabas) a Petrom Solárikom.

Koncom minulého roku sme v spolupráci s Queens pubom zorganizovali zatiaľ posledný siedmy koncert. Predstavili sme amerického trubkára Michaela Patchesa Stewarta, s ktorým hralo slovenské AMC Trio (klavirista Peter Adamkovič, kontrabasista Martin Marinčák a bubeník Stanislav Cvanciger).

V sobotu 10. februára bude v Queens pube ďalší koncert zo série „Yes 2 Jazz“, a to Tribute to Ján Cikker. Kto na ňom bude hrať?

Koncert bude poctou významnému slovenskému hudobnému skladateľovi Jánovi Cikkerovi. Vystúpia: saxofonista Nikolaj Nikitin, spevák Róbert Pospiš, gitarista Martin Sillay a rytmická sekcia – Peter Raitl s Jurajom Šušaníkom. Mladí slovenskí hudobníci preniesli skladateľský rukopis Jána Cikkera do súčasného hudobného jazyka. Skladby sú inšpirované najmä Cikkerovou zborovou tvorbou a ľudovými námetmi. Koncert bude živým prevedením albumu z roku 2016. Ako vravia sami muzikanti: „V dnešnej dobe plnej strachu, spoločenských a politických zmien, akoby samotné názvy piesní opisovali svet okolo nás. Tak ako Cikker aktualizoval obsah ľudových textov vo svojej dobe, snažili sme sa my teraz aktualizovať jeho odkaz.“ Ako špeciálny hosť vystúpi basgitarista Juraj Griglák, ktorý patrí k najlepším slovenským jazzovým hudobníkom.

Zhováral sa Slavomír Flimmel
Foto: FB