Repatrianti uvidia svoje okolie z vtáčej perspektívy

221

Prelet ponad rozprávkový, romantický Bojnický zámok, zoologickú záhradu či svetoznáme kúpele môžu zažiť, po prelistovaní ojedinelej publikácie Prievidza a Bojnice z neba, repatrianti ubytovaní v karanténnych strediskách v Trenčianskych Tepliciach a Omšení.

Zamestnanci vydavateľstva CBS repatriantom v Trenčianskych Tepliciach a Omšení dnes darovali 400 kusov fotokníh z edície Slovensko z neba. „Našou snahou je spríjemniť pobyt nielen repatriantom, ale aj dobrovoľníkom a obslužnému personálu, ktorí sa starajú o ľudí s cestovateľskou anamnézou ubytovaných v karanténnych centrách Arco a tiež v Domove Speváckeho zboru slovenských učiteľov v Trenčianskych Tepliciach, ako aj v priestoroch Justičnej akadémie Slovenskej republiky a Inštitútu vzdelávania v Omšení. Pohľad z vtáčej perspektívy im zároveň poslúži aj ako inšpirácia na návštevu miest, ktoré ešte takouto formou nemali možnosť vidieť alebo doteraz možno ešte nikdy ani nevideli. V našej publikácii Prievidza a Bojnice z neba sa im naskytnú letecké zábery na metropolu hornej Nitry – Prievidzu a jej okolie, tiež na Bojnice a všetky ostatné atraktivity, tohto baníctvom a ťažbou hnedého uhlia presláveného regiónu, pričom nechýbajú ani snímky na mestské časti Necpaly, Hradec či Veľká alebo Malá Lehôtka,“ vysvetľuje riaditeľ vydavateľstva Milan Paprčka.

Repatriantom v zariadeniach nachádzajúcich sa v Trenčianskom samosprávnom kraji podarovalo vydavateľstvo i publikácie, v ktorých sa môžu oboznámiť s prírodnými, historickými a sakrálnymi krásami nachádzajúcimi sa v regiónoch Dolná Nitra, dolné Považie, Považská Bystrica a Púchov. „Čitateľom ponúkame, z náhľadu letcov, jedinečný pohľad na vrch Zobor, Nitriansky hrad , Svätoplukovo námestie, ako aj na Dražovský kostolík či hrad Gýmeš. Ukážeme im, že malebná príroda Tríbeča a Považského Inovca ukrýva prekrásne hrady a Poddunajská nížina je popretkávaná vodnými tokmi. Z neba odhalia tiež Národný žrebčín, zámoček v Topoľčiankach či Zubriu oboru, štrkoviská pri Komjaticiach i pri Veľkom Kýre, ako aj termálne kúpalisko v Poľnom Kesove, a mnoho ďalšieho,“ vyratúva pilot Milan Paprčka.

Inšpiráciu, na výlet či dovolenku u nás doma na Slovensku, nájdu repatrianti ubytovaní v karanténnych centrách v Trenčianskych Tepliciach a Omšení aj pri pohľade z neba na svetoznáme Piešťany, preslávené kúpeľmi, Kolonádovým mostom, golfom či vojenským historickým múzeom. Históriou pretkaný región plný zámkov, kaštieľov či kúrií si naplno môžu vychutnať aj prostredníctvom nádherných leteckých záberov vytvorených nad Hlohovcom, Voderadmi, Dolnou Krupou, Leopoldovom, Cíferom, Galantou. „V publikácii Dolné Považie z neba nechýbajú letecký zábery na Smolenický zámok či vodný mlyn v Tomášikove. Naše letecké fotosnímky im priblížia aj krásnu prírodu bohatú na flóru a faunu spätú s vodou, konkrétne s najdlhšou slovenskou riekou Váh, publikované nielen v tejto publikácii, ale tiež vo fotoknihe Považská Bystrica a Púchov z neba. Kopce, údolia, tiesňavy a úžasná línia pokojného Váhu vyrazí dych určite nejednému čitateľovi,“ spresňuje Milan Paprčka.

Obrovské písmeno „S“ vytvorené Váhom a na jeho koncoch dve mestá. Takto vidí podľa slov Milana Parčku pilot z lietadla Považskú Bystricu a Púchov. „V strede to “S” poriadne pribralo a v týchto miestach nájdeme kúpele Nimnica. V publikácii nechýbajú aj pohľady na Manínsku tiesňavu, Považský hrad, Nosickú priehradu, či kaštieľ v Orlovom,“ dodáva pilot a riaditeľ vydavateľstva CBS Milan Paprčka. Vydavateľstvo celkovo vyčlenilo ako dar pre karanténne centrá po celom Slovensku spolu viac ako 9.500 fotokníh. Doteraz poputovalo do centier v Banskobystrickom, Bratislavskom Trnavskom a Trenčianskom kraji spolu 2020 publikácií z edície Slovensko z neba.

Zdroj: cbs.sk