Retro dni v Materskej škole Nosice

414

Posledné októbrové dni sa v MŠ Nosice niesli v duchu spomienok a retra. Vrátili sme sa v čase o niekoľko desiatok rokov späť. Preniesli sme sa do čias našich babičiek, prababičiek, dedov, pradedov, ich ťažkého, ale o to poctivejšieho spôsobu života. Toho ako sa obliekali, ako a čím pracovali, ako sa zabávali. Postupne sme sa preniesli do obdobia techniky – kotúčového magnetofónu, gramofónu, či písacieho stroja. Hračky z dreva ani po rokoch nestratili svoje čaro, na tvárach detí vyčarili úsmevy, ale aj úprimný záujem a zvedavosť sa s nimi pohrať a u dospelých vyvolali spomienky na ich detstvo. Počas týchto dní bola v MŠ výstava techniky, odevov, hračiek a rôznych iných pomôcok z čias minulých.

V týchto dňoch si deti uctili a potešili srdiečka svojich starkých milým vystúpením v retro štýle. Za pomoci učiteliek pripravili pre babičky jabĺčkový kompót a pre deduškov zo slaniny vytopenú masť s oškvarkami. Pohostili sme ich tradičnými kysnutými makovými a orechovými závinmi, ktoré upiekla naša pani kuchárka.

A ako ináč, k tradíciám patrí aj tlačenie kapusty do suda. Toto si vyskúšali aj naše deti. Kapustu pomohli očistiť, zamiešať koreniny potrebné pri tlačení kapusty a pozorovali ako pani riaditeľka na tradičných rezacích nožoch postrúhala kapustu. Potom nastal čas, kedy sa opäť aj naši malí pomocníci zapojili do práce. Umyli si nožičky a šup potancovať do suda. Z takto natlačenej kapusty si uvaríme slávnostnú kapustnicu, ktorú spoločne spapkáme pri návšteve Mikuláša v našej materskej škole.

Pondelkový večer rozžiarili nosické ulice nielen lampióny, ale aj očká našich škôlkarov. Tí spolu so svojimi rodičmi prišli lampiónovým sprievodom zavŕšiť retro dni v našej MŠ. Večer sa niesol v radosti, pohode a porozumení. Touto cestou sa chceme poďakovať pánovi Vladimírovi Michalcovi, dedkovi nášho škôlkara za darovanie lampiónov pre deti.

T. Pavlacová, G. Koyšová