Rozhovor s talentovaným „znalcom hviezd“ Šimonom Janovcom

258

Vedomostná súťaž „Čo vieš o hviezdach?“ preveruje znalosti mladých nadšencov astronómie v tejto oblasti. Jedným z nich je aj žiak našej školy ZŠ Gorazdova, Púchov Šimon Janovec z 5.B. V súťaži, ktorá sa aj tento rok konala on-line, náš „znalec hviezd“, Šimon, zabodoval. V krajskom kole organizovanom Hvezdárňou v Partizánskom sa umiestnil na 1. mieste vo svojej kategórii a postúpil do celoslovenského finále, ktoré sa uskutočnilo 6. mája 2021, kde obsadil v konkurencii 86 súťažiacich vynikajúce 4. miesto. Vo výsledkovej listine postúpil o 23 priečok vyššie ako v minulom roku. Oslovila som Šimona, aby nám o svojej záľube niečo porozprával.

Ako si sa dostal k astronomickému krúžku?

O astronómiu som sa začal zaujímať, keď som mal asi päť rokov. Kreslil som si rôzne obrázky planét a potom ma mama prihlásila do „Astronomického tábora“. Tam sa mi veľmi páčilo a organizátor tábora ma pozval do Astronomického krúžku.

Čo ťa na astronómii najviac fascinuje? Čo je pre teba najzaujímavejšie?

Všetko. Veľmi zaujímavé sú hmloviny. Sú to farebné plyny, ktoré pripomínajú rôzne tvary. Tiež ma zaujímajú planéty, ale zo všetkého najviac lety do vesmíru, družice, celý proces prípravy na let a práca na vesmírnych staniciach. Veľmi zaujímavá je aj história astronómie.

Máš nejaký vzor medzi astronómami na Slovensku alebo v zahraničí?

Áno, Jakuba Kapuša, ktorý sa venuje vesmírnemu výskumu.

Chcel by si sa venovať astronómii aj v dospelosti? Máš aj predstavu, čomu by si sa venoval?

Asi áno, ale presnú predstavu ešte nemám.

Bol si úspešný v astronomických súťažiach. Prihlásil si sa sám alebo ťa niekto motivoval?

Pán M. Rečičár sa ma spýtal, či nechcem ísť na súťaž. Najskôr som sa zúčastnil nesúťažne. Veľmi sa mi súťaž páčila, tak som začal súťažiť.

Ako dlho si sa pripravoval na súťaž?

Ani neviem, čítal som si materiály, ktoré som dostal a to bolo všetko.

Máš ambície zúčastniť sa medzinárodnej súťaže?

Áno, ak taká je.

Šimon, ďakujem za rozhovor a prajem veľa úspechov v ďalších súťažiach.

Silvia Rišková