S Hviezdou majú svoje plány

1470

Pred dvoma rokmi sa ôsmi prváci Gymnázia v Púchove rozhodli zrevitalizovať známu vyhliadku Hviezda nad Nimnickou priehradou – lokalitu vyčistili od náletových drevín, svojpomocne v nej postavili aj malý altánok. Ich práca sa však týmto nekončí.

Vymyslieť a zrealizovať akýkoľvek verejnoprospešný projekt – túto povinnosť majú už dlhšiu dobu všetci žiaci Gymnázia v Púchove. Na spoločnej školskej prezentácii sa navzájom delia o skúsenosti, k dobrovoľníckej práci pre dobro veci pravidelne motivujú aj svojich mladších kolegov. Aktivity mladých pre roky 2011 – 2015 zastrešuje IUVENTA – Slovenský inštitút mládeže. V rámci národného projektu KomPrax – Kompetencie pre prax, mohli mladí ľudia získať potrebné praktické znalosti a nakoniec aj financie na zrealizovanie svojho verejnoprospešného nápadu.

Absolvovali sme dokopy tri školiace víkendy – na prvom sme sa dozvedeli o tom, čo všetko príprava projektu obnáša a ako to celé funguje, na druhom sme sa učili projekty písať a žiadať o peniaze. Na poslednom sme hovorili o vlastných skúsenostiach a všetko finančne vyúčtovali, opisuje systém fungovania gymnazista Rasťo Scherk. Boli sme ôsmi, dali sme teda dokopy osem menších projektov, aby sme mohli urobiť jeden väčší. Rozhodli sme sa zrekonštruovať práve toto turistické miesto, urobiť tam altánok, opraviť kríž, ohnisko a trochu to tam skultúrniť. Hviezda je moje obľúbené miesto – chodil som tam odmalička s rodičmi, preto som na to nalákal aj ďalších ľudí. Na hlavu a jeden projekt sa dalo získať 200 eur, my sme dostali 1600 eur. Z týchto peňazí sme to vtedy urobili sami, mali sme pätnásť rokov. Samozrejme, že stavba má aj nejaké chyby krásy, vtedy sme ešte nemali skúsenosti. Teraz je to už inak, usmieva sa Rasťo Scherk.

O lokalitu sa starali dva roky – pravidelne čistili ohnisko, vynášali kôš s odpadkami, ktoré sem nanosili početní výletníci. Aj podľa nich je vraj vidieť, že Hviezda je obľúbená a navštevovaná. Po dvoch rokoch sme sa rozhodli, že altánok zrekonštruujeme, pretože už bol vo všelijakom stave. Peniaze sme si teraz zháňali sami – od sponzorov, aj od mesta. Niekto nám poskytol drevo, niekto farby, iný zase peniaze. Keďže nie sme organizácia, ani občianske združenie, trochu sme sa skrývali pod mesto, ktoré nám vyšlo v ústrety. Veľmi nám pomohla najmä vedúca oddelenia školstva, pani Viera Češková.Altánok má po prázdninách nový náter aj sedenie, pribudla aj nová podlaha z prírodného kameňa. Mladí dobrovoľníci majú s lokalitou aj ďalšie smelé plány. Zakladáme občianske združenie a budeme sa špecializovať čisto na nosickú Hviezdu a značenie chodníkov k nej, hlavne v smere od priehrady. Chodí tam totiž strašne veľa návštevníkov z kúpeľov, kde im výlet na ňu dokonca odporúčajú. Preto by sme radi spolupracovali aj s kúpeľmi, vraví Rasťo Scherk.

Starý altánok, ktorý sme stavali, keď sme mali pätnásť rokov, pôjde na budúci rok na devaťdesiatdeväť percent preč. Pôjde tam ďalší, o dosť väčší a úplne iného typu. Všetko potrebné si na to zoženieme sami, postavia ho však ľudia od fachu. Bude o dosť väčší a bude mať dve krídla, rozmýšľame aj nad tým, že by sme tam urobili nejaký krb na opekanie. Na mieste polorozpadnutej rozhľadne by sme chceli postaviť novú. Hore by sme umiestnili buď nový kríž, lebo starý je už škaredý, prípadne tam osadíme legendárnu retro hviezdu, ktorú v roku 1989 chlapi z Nosíc odrezali – už by ale nemala byť v komunistickom štýle. Budeme tam robiť aj nejaké zaujímavé sprievodné akcie, aby sme lokalitu trochu spopularizovali – veľa ľudí z mesta ju totiž stále nepozná. Je to dosť veľké sústo, ale budeme to robiť pomaly a postupne…

– elzet –

Prváci Gymnázia v Púchove sa rozhodli zrevitalizovať známu vyhliadku Hviezda nad Nimnickou priehradou.
Prváci Gymnázia v Púchove sa rozhodli zrevitalizovať známu vyhliadku Hviezda nad Nimnickou priehradou.