Šampión zrastený s bicyklom

387
Jakub Mudrák v spoločnosti svojej trénerky Anny Šidlíkovej. Foto: T. Moravcová

Meno Jakub Mudrák ako synonymum veľmi talentovananého a úspešného športovca rezonuje v ušiach púchovskej verejnosti už niekoľko rokov. Jeho meno je pojmom nielen v domácich športových kruhoch. Vo svojich jedenástich rokoch má totiž na konte trofeje z európskych i svetových cyklotrialových šampionátov. Tá posledná zlatá je z nedávnych halových majstrovstiev Európy v Brne v kategórii benjamim.

v klubovni cyklotrialového klubu v Záriečí prišiel spolu so svojou trénerkou Annou Šidlíkovou a babkou Alicou, ktorá je jeho výdatnou fanúšičkou a podporovateľkou,
presne tak ako celý zvyšok rodiny. Cyklotrial sa totiž ani inak, ako so zainteresovaním
všetkých rodinných príslušníkov, robiť nedá. Vysvetľuje Jakubova hlavná trénerka Anna Šidlíková, ktorej cez ruky prešlo viacero zvučných mien cyklotrialového športu.

Pretekárska sezóna začína od februára a trvá do polovice novembra a prakticky každý víkend sú preteky. Nuž a na tie treba mať nielen natrénované, ale sa na ne dôkladne pripraviť aj po technickej stránke a dopraviť na miesto ich konania. A to si už vyžaduje interes celej rodiny a prispôsobenie jej celého fungovania Jakubovej športovej vášni. Otec Peter je vodičom, technikom i trénerom, mama Ivana zasa manažérkou a zásobovačkou.
Veľkou fanúšičkou je dokonca aj trojročná sestrička Petra. Nuž a keď treba, rodičov vedia
zastúpiť aj starí rodičia, aby Jakub nemusel vynechávať preteky, ale naopak plynule získavať cenné skúsenosti a napredovať. Napríklad uplynulú sezónu ich absolvoval celkom 35, túto sezónu uzavrel zlatou medailou na devätnástych pretekoch v poradí, ktorými boli halové majstrovstvá Európy a majstrovstvá Českej republiky v biketriale 12. novembra 2017 v Brne.

Jakub preteká už siedmu sezónu, prvýkrát sa na štart v cyklotrialovej súťaži postavil ako štvorročný škôlkar. Záľubu v bicyklovaní zrejme podedil po otcovi, ktorý rád jazdí na horskom bicykli. Bicykel je Jakubov nerozlučný kamarát od dvoch rokov. Spočiatku skúšal rôzne pohybové krúžky (dokonca aj tanec), ale napokon s prehľadom zvíťazil bicykel.
V súčasnosti sa venuje i doplnkovým športom, ktorými sú plávanie a čoraz obľúbenejší crossfit. Nuž a v zime pravidelne trénuje doma v garáži, kde mu otec postaví z paliet a pneumatík malú prekážkovú dráhu. Zimné tréningy sú spravidla tri až štyrikrát do
týždňa, v sezóne treba trénovať aj šesťkrát v týždni. Toto všetko školák Jakub už niekoľko rokov zvláda, ale nie na úkor školy. Na aktuálnom vysvedčení sa objavila len jedna dvojka – z tvorivého čítania, s úsmevom prezradil žiak 6. C na ZŠ Mládežnícka.

V kategórii benjamin bude Jakub Mudrák ešte pretekať do 12 rokov, potom sa bude musieť popasovať s náročnejšími traťami a vekovo staršími a fyzicky silnejšími súpermi. Jeho trénerka Anna Šidlíková je však optimistická. Jakub trénuje rád, cyklotrial je doslova jeho vášňou a náročný tréningový rytmus mu problém nerobí. Na základe dlhoročných trénerských skúseností tvrdí, že lepším jazdcom pasujú ťažšie trate… A naviac Jakub ako jedno z mála športovo nadaných detí má to šťastie, že jeho nadšenie zdieľa a podporuje celá rodina.
T. Moravcová

ŠPORTOVÁ VIZITKA Jakuba Mudráka:
• viacnásobný majster SR
• Majster Európy 2015, Březová u Sokolova, kategória poussin
• Majster sveta 2015, Španielsko, Odena, kategória poussin
• 1. miesto na Svetových hrách mládeže 2016 v Nemecku, Freiamt – kategória poussin
• 2. miesto na Svetových hrách mládeže 2017 v Dánsku, Viborg – kategória benjamin
• Majster Európy 2017, Brno (ČR), kategória benjamin

Cyklotrial je cyklistická disciplína, pri ktorej sa jazdí, či skôr stojí na pedáloch bicykla, ktorý
nemá sedlo. Princíp cyklotrialu je udržanie rovnováhy a nespadnúť z bicykla pri prekonávaní prekážok prírodných, napr.: skaly, stromy, svahy, rieka, ale aj umelých – palety, pneumatiky, skruže, cievky, a to tak, aby sa nohy nedotkli zeme. Veľmi dôležité je, aby bol bicykel veľmi ľahký, ideálna váha je okolo 7 až 8 kilogramov, pretože jazdec okrem
seba musí na prekážky vytiahnuť aj bicykel.
Zdroj: maraton.bike

Posledné preteky sezóny – novembrové halové majstrovstvá Európy v Brne.
Posledné preteky sezóny – novembrové halové majstrovstvá Európy v Brne.
Cyklotrialový bicykel Jakuba Mudráka váži približne sedem kilogramov a nemá sedlo. Foto: maraton.bike
Ani Jakubovi sa spočiatku nevyhýbali pády. Foto: maraton.bike
Jakub Mudrák v spoločnosti svojej trénerky Anny Šidlíkovej (v červenom) a babky Alice Šamánkovej. Foto: T. Moravcová