Šírenie nenávisti a poplašných správ v meste

771

Tak ako vo všetkých mestách, aj v Púchove zaznamenávame občasné vlny nenávisti a konšpiračných správ, či už na internete alebo v medziľudskej komunikácií. V posledných dňoch vyvolali určití ľudia obrovskú vlnu nenávisti z dôvodu zdražovania parkovania v mestách, ale ako praví „chronickí konšpirátori“ vec nafúkli do obludných rozmerov a pridali ešte zopár fiktívnych poplašných správ, aby v ľuďoch zbytočne vyvolali vášne, nenávisť a strach. A kto sú títo „chronickí konšpirátori“? Vo väčšine prípadov ide o neúspešných kandidátov na primátora mesta Púchov, prípadne „niekoho“, kto sa skrýva za falošné Facebookové profily (a ktorý si často píše v komentároch sám so sebou).

Ako nepodľahnúť davovej psychóze, strachu a zbytočnej nenávisti?

Výskum na Slovensku ukázal, že až 52% Slovákov verí konšpiráciám (www.parlamentnelisty.sk). Ľudia akoby obľubovali negativizmus a rôzne klamné „senzácie“. Tento fakt všetci konšpirátori radi zneužívajú, aby šírili nízke pudy ako je nenávisť a strach medzi ľuďmi, ktorí im naivne uveria bez toho, aby poznali realitu. Aby nepodľahli zbytočnému stresu a negatívnym emóciám treba si overiť fakty vo veciach, ktoré človeka zaujímajú a ktoré sa ho priamo týkajú. Ako?

– Čo sa týka sociálnych sieti, pozrite sa, či takéto články majú autora alebo z akej internetovej stránky pochádzajú. Nikde nevidíte, kto je autor alebo komu presne stránka patrí? Argumenty nie sú podložené reálnymi faktami, ktoré si môžete aj vy ľahko overiť? Podozrivé, nie? Takéto články majú za úlohu len manipulovať ľudí a šíriť nenávisť a strach.

– Ak už takýto článok alebo status na sociálnych sieťach autora má, posvieťte si naňho – čo je to za človeka? Čo má za sebou? Čo prospešné a pozitívne urobil pre moje okolie alebo mesto? Čo pozitívne v živote dokázal? Zanechal za sebou krásnu záhradu alebo úplnú spúšť? Keď sa pozriete na tých púchovských „chronických konšpirátorov“, veľa odpovedí na tieto otázky nenájdete…

– Čítate komentáre pod takýmito statusmi a článkami? Keď vidíte nenávistné prejavy v komentároch, pozrite si profil dotyčného. Väčšinou uvidíte ukradnuté profilové obrázky, ktoré sú zatmavené tak, aby ľuďom nebolo vidieť do tváre, prípadne sú tam iné obrázky ako fotografie. Takýto profil väčšinou nemá žiadnu alebo takmer žiadnu históriu a veľmi podivné informácie. Pozor, takéto falošné profily vám môžu posielať aj žiadosť o priateľstvo, čo bude v budúcnosti zneužité. Nenechajte so sebou manipulovať podozrivými osobami.

– Ak sa jedná o dianie v meste, ktoré sa vás priamo týka, overte si pravdu na oficiálnej stránke mesta Púchov (www.puchov.sk), u zodpovedných pracovníkov mestského úradu alebo u poslancov svojho obvodu. Jedine takto sa dostanete k pravdivým informáciám.

Čítanie zbytočných poplašných správ v konečnom dôsledku ubližuje iba čitateľom a o tom presne ich šíriteľom ide – ubližovať a nenávidieť, pretože iba to ich napĺňa. Smutné, nie? Takéto správy sú pre duševné zdravie a osobnostný rast čitateľa toxické. Autori správ sú v realite ľudia, ktorí sa boja aj vlastného tieňa a reálnemu oponentovi sa nevedia ani pozrieť do očí a utekajú pred ním, keď zrovna nie sú v sprievode ďalších, im podobným. Doma za počítačom v anonymite internetu sa hrajú na veľkých a vševedných pánov tvorstva.

Pozorne si všímajte, KTO v našom meste už päť rokov neustále rozsieva nenávisť a strach medzi občanmi a o čo mu asi ide. Verím, že presnú odpovedať si všetci dáte sami.

Lukáš Ranik, viceprimátor mesta