Slovenky vyhrali nad Českom 3:1 a postúpili do nedeľného finále

233

Slovenské volejbalové reprezentantky do 16 rokov (roč. nar. 2004 a mladšie) postúpili na domácom turnaji MEVZA v Púchove (9. – 13. januára) do finále a budú tak bojovať o priamy postup na majstrovstvá Európy.

Zverenkyne Mareka Maličkého zdolali v sobotu v sTC Aréne po výbornom výkone Česko 3:1 a v nedeľňajšom finále sa stretnú so Slovinskom (17.30). Turnaj je zonálnou I. fázou kvalifikácie o postup na júlové ME tejto vekovej kategórie do Talianska a Chorvátska.

Mladé Slovenky po troch víťazstvách v skupine nad Cyprom, Maďarskom a Rakúskom nastúpili na semifinále odhodlané zvíťaziť a vrátiť Češkám prehru z finále decembrového turnaja v Prahe. Prvý set síce získali české volejbalistky, ale v ďalšom priebehu domáce reprezentantky ťažili z kvalitného podania, obetavej hre v poli a obrovskej bojovnosti a tešili sa zo zaslúženého úspechu. V druhom semifinále vyhrali Slovinky nad Maďarskom 3:1.

Víťaz turnaja sa prebojuje priamo na záverečný turnaj ME do Talianska a Chorvátska (v termíne 13. – 21. júla), ďalší piati v konečnom poradí (Chorvátsko ako organizátor bude mimo poradia, pozn.) ešte dostanú príležitosť v záverečnej II. fáze kvalifikácie (25. – 28. apríla), z ktorej sa na ME prebojujú víťazi piatich štvorčlenných skupín. Na záverečnom turnaji ME sa predstaví 12 krajín.

Turnaj MEVZA a zonálna I. fáza kvalifikácie ME 2019 hráčok do 16 rokov – Púchov:

Semifinále (sTC Aréna) – sobota 12.1.

Slovensko – Česko 3:1 (-20, 16, 22, 22)

Zápas trval 103 minút.

SR „16“: Čilijaková 6, Hašková 19, Valentová 12, Boledovičová 7, Štermenská 10, A. Fričová 11, liberá Justhová a Pavlíková (Hvozdová 0, Pappová 1, Tamara Hrušecká 0). Tréner: M. Maličký.

Patrícia Čilijaková, blokárka SR: „V prvom sete sme robili chyby, tým sme umožnili hrať súperovi jeho vlastnú hru. Po zvyšok zápasu sme boli dominantným tímom, zomkli sme sa a spoločnými silami a celkovou hrou sme dokázali doviezť zápas do víťazného konca. Veľmi nám pomohla taktická príprava od trénerov a tešíme sa na zajtrajšie finále.“

Zuzana Justhová, libero SR: „V prvom sete sme sa rozbiehali, preto naša hra viac opatrná ako odvážna. V druhom sete sme zatlačili podaním, tým mal súper problém s prihrávkou a následne tvrdým útokom. V treťom sete sme na začiatku trochu poľavili, ale hneď v zápätí sme otočili skóre a dostali sa do vedenia. Dobojovali sme to do konca, v celom zápase vládla v hale výborná atmosféra.“

Radka Hašková, univerzálka SR: „Dnešný zápas nám dal veľa hlavne po psychickej stránke. Boli sme dobre pripravené, za čo ďakujeme trénerovi Maličkému a celému realizačnému tímu, ktorý nám veril a my sme verili im. Tešíme sa z výhry, zaspávať sa nám bude s dobrým pocitom, ale naše myšlienky sa už budú sústrediť na zajtrajšie finále.“

Slovinsko – Maďarsko 3:1 (9, 17, -20, 17)

o 5.-8. miesto (MŠH):

Chorvátsko – Cyprus 3:0 (14, 20, 12)

Rakúsko – Izrael 3:0 (17, 19, 11)

Ďalší program turnaja:

Finále (sTC Aréna) – nedeľa 13. 1.

17.30 Slovensko – Slovinsko

o 3. miesto (sTC Aréna)

15.00 Česko – Maďarsko

o 5. miesto (MŠH)

17.00 Chorvátsko – Rakúsko

o 7. miesto (MŠH)

14.30 Cyprus – Izrael

Zdroj: www.svf.sk