Slovenskí karatisti zápasili v Púchove

250

Celoslovenský Pohár Slovenskej federácie karate a bojových umení sa po roku konal 16. 3. 2024 opäť v STC Aréne v Púchove. Zišlo sa tu síce zišlo o niečo menej pretekárov ako v predchádzajúcom kole Pohára v Pezinku, ale počet 583 štartov je aj tak v porovnaní s minulým rokom mimoriadny.

STC Aréna svojou veľkosťou predstavuje ideálny priestor, lebo umožňuje fungovanie piatich zápasísk súčasne, čo podstatne urýchľuje priebeh súťaže. To že sme v Púchove niekoľko desaťročí investovali voľné zdroje do vybavenia na turnaje karate, mohli sme postaviť aj rozcvičiská s rovnakým povrchom, ako na súťažných tatami, a zlepšiť tak priebeh súťaže. Po skúsenosti z tohto roku, pokiaľ budeme môcť organizovať Pohár SFKaBU aj na budúci rok, síce budeme musieť organizáciu ešte upraviť, hlavne čo sa týka koučov a rodičov, ale veríme že budeme zase bližšie úrovni medzinárodných majstrovských súťaží.

Organizovať turnaj takejto úrovne má okrem toho, že diváci majú možnosť vidieť kvalitné karate, aj prínos pre domácich pretekárov a pretekárov z okolitých miest. Náklady na štart a čas presun na miesto konania sa eliminujú a je to vhodná príležitosť pre začínajúcich pretekárov vyskúšať si štart na takejto súťaži. Aj z Púchovčanov túto možnosť využili mnohí začínajúci pretekári a väčšina skončila na medailových pozíciách.

Spomedzi pretekárov reprezentujúcich CVČ ZŠ Gorazdova Púchov, ktorí už majú za sebou nielen štarty na slovenských turnajoch za Púchov, ale aj reprezentačné štarty za Slovensko, získal striebornú medailu Matej Jancík v kategórii kata Goju ryu 13-ročných a Tomáš Čvirik bronzovú v súťaži kata Goju ryu dospelých.

Veľkú radosť urobila trénerom Ninka Zjavková, ktorá, po súboji v dvoch kolách slušne obsadenej kategórie kata Goju ryu 10-ročných dievčat do 4.kyu, vo finálovom rozstrele presvedčivo vyhrala túto kategóriu u všetkých rozhodcov na tatami, hoci je držiteľkou len 6.kyu a cvičila najnižšiu kata v kata systéme Shodokan Goju ryu.

Ninka a Matej, doplnení o Maťa Fedora skončili na 2. mieste v OPEN kata družstiev do 13 rokov.

Na medailových pozíciách vo svojich kategóriách v súťažiach kata, okrem už spomínaných pretekárov, skončili na druhom mieste Zhixuan Yu, Matej Martiš, Viktória Loduhová, Mária Duháčková a Miška Pobežalová. Bronzové medaily si odniesli Patrícia Pavlechová, Adam Prekop, Zhihang Yu, Ema Janíčková a ďalší. Nie všetky kategórie boli rovnako kvalitne obsadené, ale väčšina spomínaných pretekárov predviedla kvalitne zacvičené kata aj u pretekárov, ktorí skončili bez medailí, sme videli pekne zacvičené kata. Mnohí pretekári, ako Peter Rosina, alebo Peter Valach, okrem bronzových medailí v kumite mimoriadne prispeli pri organizácii turnaja a za toto im, a aj ostatným členom skvelej partie organizátorov z CVČ Gorazdova Púchov, patrí veľké poďakovanie.

Hlavný prínos súťaže však vidíme v tom, že skoro každému pretekárovi môžu ich kouči stanoviť nové ciele do budúcna, aby výsledky na ďalších kolách Pohára SFKaBU boli ešte lepšie.