Sparťanka z Materskej školy sv. Margity v Púchove

100

S Marcelou Gardoňovou sa môžete najčastejšie stretnúť pri trénovaní detí alebo iných pohybových aktivitách. Dennodenne sa s úsmevom stará o detičky z Materskej školy sv. Margity v Púchove. Len málo ľudí vie, že táto milá a nenápadná púchovská rodáčka sa už tretí rok súťažne venuje najprestížnejším prekážkovým behom Spartan Race. A nejedná sa len tak o bežný beh ako ho väčšina z nás pozná. Blato, voda, ťažký horský terén, množstvo silových prekážok a v neposlednom rade počasie, ktoré vie dosť potrápiť.

V rokoch 2019-2021 sme sa zúčastnili súťaží Spartan Race prevažne vo vekových kategóriách do 30 a nad 30 rokov. Máme za sebou 11 pretekov s krásnou štatistikou umiestnení: SK preteky – 3x 1.miesto, 2x 2.miesto, ČR preteky – 5x 1.miesto, HU preteky – 1x 3.miesto.

Jeden zo zaujímavých atypických pretekov bol Brnenský zimný Spartan, na ktorom sme zvíťazili na 6km trati s 20 prekážkami zatiaľ najtesnejším rozdielom 18 sekúnd. Macke sa podarilo v roku 2021 absolvovať a vyhrať aj tretiu najťažšiu úroveň pretekov Spartan, na trati dlhej 22km s 33 prekážkami. Za zmienku stojí aj zatiaľ fyzicky najťažšie preteky v krásnom prostredí Kubínskej Hole, kde na ňu čakalo množstvo kopcovitého terénu, ľadové horské jazero a nepriateľské počasie. Doteraz najväčší úspech sme si priviezli z Maďarska a to v podobe 3.miesta v Elite žien. Boli to preteky, ktorý sme absolvovali v tomto roku po výdatnej príprave, posilnení a odhodlaní minulými úspechmi. V súboji sme narazili na kvalitné ženské obsadenie, kde nechýbala majsterka Európy a ďalšie popredné účastníčky najmä z Českej Republiky. Rok 2021 sme ukončili double víťazstvom v Českej republike, kde sme si v predstihu zasúťažili s perinbabou v krásnom horskom prostredí Dolnej Moravy.

Celé doterajšie vystupovanie sme si od začiatku nastavili skromne a nenápadne. Držali sme sa skôr pri zemi a s pokorou pristupovali ku každým pretekom. Som nesmierne rád, že s dostatočnou dávkou precíznej, cielenej a prísnej prípravy sa úspech dostavil. Macka ako športovec má silnú vnútornú motiváciu, koncentráciu a dokáže sa sústrediť v správny čas iba na podstatné veci. V pretekoch ako je Spartan Race je to veľmi dôležité, keďže sa jedná o všestrannú športovú disciplínu. Pretekár si potrebuje osvojiť a rozvinúť nielen rýchlosť, vytrvalosť, ale i silu, dynamiku, obratnosť a koordináciu.

Macka je žena, ktorá stelesňuje silnú osobnosť s krásnym vnútorným úsmevom. Jej životný prínos nie je len pre náš športový klub, ale i škôlku, v ktorej pracuje. Denne motivuje svoje okolie pozitívnym prístupom, zdravým životným štýlom a neúnavnou dávkou trpezlivosti pri výchove a vzdelávaní detičiek.

Tomáš Drinka, tréner