Pomôžme zdravotne postihnutej Emke Sedmákovej

1006

Púchovčanka Renáta Mikulová sa už od roku 2014 stará o ťažko zdravotne postihnutú vnučku Emku. V druhom mesiaci svojho života Emka utrpela úraz hlavy a jeho následkom má trvale poškodený mozog.

V nemocnici bolo dievčatko po úraze takmer 5 mesiacov, domov si ju starí rodičia vzali, pretože nemohla byť vrátená do starostlivosti rodičom. Pani Renáta Mikulová musela odísť z práce a zrušiť živnosť, aby sa mohla celodenne starať o svoju vnučku. Okrem vnučky vychováva aj dnes 12-ročnú dcéru Táňu. Keďže liečenie a rehabilitácia vnučky Emky sú veľmi finančne nákladné, boli odkázaní na pomoc druhých ľudí. Pri našej návšteve v domácnosti pani Renáty Mikulovej nám odpovedala na niekoľko otázok.

Ako sa za 7 rokov vyvíjal zdravotný stav Emky a čo všetko ste spolu s ňou museli podstúpiť?

Vnučka Emka za sedem absolvovala približne 70 liečení a rehabilitácii napr. v zariadeniach Centrum Svetielko Trenčín a v špecializovanej rehabilitačnej klinike ADELI Medical Center Piešťany. Vďaka tomu Emka viac vníma, je živšia a dokáže už aj sedieť (ale sama sa neposadí). Taktiež využívame všetky možné pomôcky na uľahčenie starostlivosti o ňu. Používame špeciálny detský kočík (3.000 eur), špeciálnu autosedačku (2.000 eur), prístroj vertikalizátor, ktorý umožňuje Emke stáť (1.700 eur). Na tieto pomôcky často štátne príspevky nestačili a bolo potrebné získať financie od darcov.

Zlepšili sa vzťahy vo vašej rodine k lepšiemu? Pomáhajú vám v súčasnosti rodičia malej Emky?

Moja dcéra, Emkina mama, po zverení Emky do mojej starostlivosti odišla do zahraničia a keď sa po čase vrátila aj s novým partnerom, prejavila záujem o dcérku Emku. Začali sme sa navštevovať a stretávať, taktiež mi ju občas zoberie a postráži a keď potrebujem aj na niekoľko dní. Otec malej Emky neprejavuje žiadny záujem a nie sme v kontakte.

Kto všetko vám pomáhal a koľko finančných prostriedkov liečba a rehabilitácia doteraz stáli?

Na začiatku mi pomáhal môj bývalý manžel, ale teraz som už rozvedená. Po rozvode sme sa presťahovali z Nimnice do Púchova a najviac mi pomáha moja 12-ročná dcéra Tatiana, ktorá ma dokáže plne nahradiť v starostlivosti o Emku. Taktiež nám veľmi pomáhajú jej krstní rodičia zo Šintavy. Emka už absolvovala približne 70 liečení a doplácame za viaceré pomôcky nemalé sumy. Stálo nás to už za tie roky približne 200-tisíc eur, ktoré sme získali od darcov a dobročinných organizácií.

Ako ste s dcérou a vnučkou prežili kovidové obdobie?

Covid sme mali všetky tri spoločne vo februári tohto roku. Deti mali len malé príznaky a ja som ostala v posteli päť dní, počas ktorých mi pomáhala moja dcéra Tatiana.

S akými problémami sa aktuálne trápite?

Odkedy mám vnučku Emku v starostlivosti, je stále problém zháňať financie na liečbu, rehabilitácie a pomôcky pre Emku.

Ako vám a Emke môžu pomôcť dobrí ľudia?

Nebyť obmedzeniam kvôli epidémii COVID-19, plánovala som zorganizovať v Púchove benefičný koncert. Primátorka mesta Katarína Heneková mi prisľúbila pomoc so stánkom na tohtoročnom Mikulášskom jarmoku, kde by som mohla predávať vianočné ozdoby, ktoré vyrábame s Emkinou mamou a taktiež s kamarátkou Jankou, ktorá mi je tiež veľkou podporou. Bohužiaľ sa jarmok kvôli zhoršenej pandemickej situácii pravdepodobne nebude konať. Ešte máme nádej, že budeme môcť vianočné ozdoby predávať na pešej zóne počas Púchovských adventných nedelí. Taktiež nám pani primátorka prisľúbila pomôcť s verejnou zbierkou pre Emku. Dobrí ľudia nám tiež môžu pomôcť tým, že prispejú na liečbu, rehabilitácie a pomôcky pre Emku na číslo účtu: SK51 1100 0000 0080 1925 5851.

Fotky z rodinného archívu (2015 – 2018):

Zhováral sa Slavomír Flimmel