Špeciálne olympiády Slovensko zorganizovali prvýkrát súťaž na snežniciach!

343

Zimné radovánky si tento víkend športovci s mentálnym postihnutím užívali naplno v Monkovej doline v Ždiari. 10. ročník Majstrovstiev Slovenska Špeciálnych olympiád v zimných športoch sa vydaril na jednotku a súťažiaci predviedli na svahoch a kopcoch skvelé výkony okorenené radosťou z každého úspechu.

Združenie Špeciálne olympiády Slovensko má za sebou prvé veľké súťažné podujatie v tomto roku. „Sme radi, že 10. ročník Majstrovstiev Slovenska Špeciálnych olympiád v zimných športoch sa nám vydaril. Vlani sme na tomto podujatí naším športovcom predstavili nový šport Špeciálnych olympiád – snežnice a tento rok sme už v tejto disciplíne aj súťažili,” hovorí Jana Gantnerová, projektová riaditeľka Špeciálnych olympiád Slovensko. Na snežniciach sa nakoniec do cieľovej rovinky dostalo vyše 60 súťažiacich. „V tomto športe vidíme veľký potenciál. Je vhodný pre všetkých športovcov s ľahším, ale predovšetkým i s ťažším stupňom postihnutia, je veľkou zábavou pre deti aj dospelých a zároveň skvelým cvičením na rozvoj koordinácie a rovnováhy,“ opisuje Jana Gantnerová.

V Ždiari si svahy a trate vyskúšalo spolu 24 zjazdárov a cez 40 bežkárov, ktorých počet oproti vlaňajšku stúpol. V bežeckom lyžovaní bol opäť najúspešnejší dvojnásobný medailista zo Svetových zimných hier Špeciálnych olympiád 2017 Jakub Kriššák (26) z Malužinej. Medzi ženami si dve víťazstvá vybojovala Veronika Máčková (12) z ŠK Manín Považská Bystrica. Medzi zjazdárkami vynikala Petra Vráblová (24) z ŠK Hrabiny, v tejto disciplíne, ale aj na celom podujatí, bol najmladším účastníkom iba deväťročný Alexej Polomský z Modry.

FIT 5 – program plán dobrých rád a tipov

V Ždiari sa členovia Špeciálnych olympiád Slovensko zoznámili aj s programom FIT 5. „Je súčasťou celosvetového projektu Zdraví športovci a cieľom je cvičiť aspoň 5x v týždni. Staráme sa o to, aby naši športovci, tréneri, učitelia a rodičia boli vzdelaní aj v oblasti zdravého životného štýlu. Vydali sme k tomuto program prehľadne spracovanú príučku,” povedala Eva Gažová, národná riaditeľka Špeciálnych olympiád Slovensko. „Krok po kroku, vysvetľuje športovcovi s mentálnym postihnutím ako zdravo jesť, koľko piť, ako cvičiť vytrvalosť, silu, ohybnosť a rovnováhu. Obsahuje veľa obrázkov a fotografií. Napríklad obrázkom bejzbolovej loptičky znázorňuje, aká veľká by mala byť porcia ryže. Teší nás, že špeciálni olympionici budú vďaka tomuto programu viac fit,” dodáva Eva Gažová.

Príručka je dostupná aj na stránke www.specialolympics.sk.
Zdroj: Združenie Špeciálnych olympiád Slovensko