Spojené voľby: vo volebnej miestnosti pozor na farebné odlíšenie volieb aj počty krúžkov

61

Voľby sa budú konať už túto sobotu, 29.10.2022 a to v čase od 7:00 do 20:00 h., to znamená, že volebné miestnosti sa otvárajú o 7: 00 hod. a zatvárajú sa o dve hodiny skôr ako sme boli v predchádzajúcich voľbách zvyknutý, čiže o 20:00 hod. Po tomto čase už občan nemá právo vstupovať do volebnej miestnosti. Zvýšenú pozornosť by mali voliči venovať tomu, aby ich hlas neprepadol z dôvodu nepozornosti. Pozor si treba dať na farebné odlíšenie volieb aj počty zakrúžkovaných kandidátov.

Prinášame prehľad situácií, kedy je hlasovací lístok podľa zákona o podmienkach výkonu volebného práva neplatný.

V prípade, že sa volič pri úprave hlasovacieho lístka pomýli, môže požiadať okrskovú volebnú komisiu o vydanie nových hlasovacích lístkov. Nesprávne upravené hlasovacie lístky je povinný odložiť do určenej schránky, ktorá sa bude nachádzať v každej volebnej miestnosti. Po odhlasovaní, teda vložení obálky do volebnej schránky, však už nie je možnosť požiadať o nové hlasovacie lístky.

Krajské voľby majú modrú farbu, komunálne bielu

Pripomíname, že volebná schránka pre krajské voľby bude v modrej farbe. Volič do nej vloží modrú obálku s dvoma hlasovacími lístkami s modrými pruhmi na okrajoch. Pre komunálne voľby je určená biela schránka. Volič vloží do nej bielu obálku s dvoma bielymi hlasovacími lístkami.

Ak volič vloží hlasovací lístok do farebne nesprávnej obálky, je takýto hlasovací lístok neplatný. Ak volič vloží obálku do nesprávnej schránky na hlasovanie, je takéto hlasovanie neplatné.

Pozor na počty krúžkov

Hlasovacie lístky sa upravujú krúžkovaním poradového čísla kandidáta. Upozorňujeme, že ak volič neoznačí zakrúžkovaním ani jedného kandidáta na poslanca, primátora alebo župana, je tento hlasovací lístok neplatný.

Hlasovací lístok je neplatný aj v prípade, ak volič označil zakrúžkovaním viac kandidátov, než má byť vo volebnom obvode zvolených poslancov, alebo ak zakrúžkoval viac ako jedného kandidáta na primátora alebo župana. Počet poslancov, ktorý sa volí vo volebnom obvode, je uvedený na hlasovacom lístku.

V prípade, že volič označil zakrúžkovaním menej kandidátov, než má byť vo volebnom obvode zvolených poslancov, je hlasovací lístok platný. Neplatné sú aj hlasovacie lístky, ktoré nie sú na predpísanom tlačive.

Pozor na počty hlasovacích lístkov

Ak je v obálke niekoľko hlasovacích lístkov pre voľby poslancov zastupiteľstva samosprávneho kraja, sú všetky tieto hlasovacie lístky neplatné. Obdobné pravidlo sa uplatní v prípade niekoľkých hlasovacích lístkov pre voľby predsedu samosprávneho kraja.

Ak je v obálke niekoľko hlasovacích lístkov pre voľby poslancov mestského zastupiteľstva, sú všetky tieto hlasovacie lístky neplatné. Obdobné pravidlo sa uplatní aj v prípade niekoľkých hlasovacích lístkov pre voľby primátora mesta.

V spojených župných a komunálnych voľbách sa bude uplatňovať postup podľa zákona č. 185/2022 o špeciálnom spôsobe hlasovania vo voľbách do orgánov samosprávy obcí a vo voľbách do orgánov samosprávnych krajov, ktoré sa konajú v roku 2022 v rovnaký deň a v rovnakom čase. Znamená to, že budú zriadené špeciálne volebné komisie a voliči v izolácii alebo karanténe z dôvodu ochorenia COVID-19 budú môcť hlasovať doma do špeciálnej volebnej schránky.

Oprávnený volič podľa zákona o špeciálnom spôsobe hlasovania je

• osoba, ktorá má právo hlasovať v spojených voľbách podľa zákona o podmienkach výkonu volebného práva a ktorá má ku dňu vykonania spojených volieb nariadenú karanténu alebo izoláciu z dôvodu ochrany verejného zdravia pred ochorením COVID-19,

• osoba, ktorá v deň konania spojených volieb žije s oprávneným voličom v spoločnej domácnosti.

Volič, ktorý sa nemôže dostaviť do volebnej miestnosti zo závažných, najmä zdravotných dôvodov, má právo požiadať o vykonanie hlasovania do prenosnej volebnej schránky štandardne podľa zákona o výkone volebného práva.

Ako sa hlasuje do špeciálnej schránky:

• Oprávnený volič podáva žiadosť o špeciálny spôsob hlasovania zapisovateľovi mestskej volebnej komisie mesta svojho trvalého pobytu sám alebo prostredníctvom inej osoby. Urobiť tak môže telefonicky v úradných hodinách mesta svojho trvalého pobytu.

Žiadosť o špeciálny spôsob hlasovania môže oprávnený volič podať najneskôr do piatku 28. októbra do 12.00 h.

Volebná kampaň pred spojenými voľbami do orgánov územnej samosprávy sa končí 48 hodín predo dňom konania volieb, teda v stredu 26. októbra o 23:59:59. Od štvrtka 27. októbra 00:00 začína plynúť volebné moratórium, ktoré trvá až do skončenia hlasovania v deň volieb.

Komunálne a krajské voľby sa uskutočnia už túto sobotu 29. októbra v čase od 7:00 h. do 20:00 h. Pôjde o historicky prvé spojené voľby na Slovensku.

Počas moratória nemôžu kandidujúce politické strany, hnutia, ich koalície a kandidáti viesť volebnú kampaň. Zakázané je zverejňovať výsledky prieskumov verejnej mienky.

Počas moratória sa tiež zakazuje zverejňovať informácie o kandidujúcich politických stranách, koalíciách politických strán a kandidátoch v ich prospech alebo neprospech v rozhlasovom a televíznom vysielaní, v rámci audiovizuálnej mediálnej služby na požiadanie, v periodických a neperiodických publikáciách a v agentúrnom spravodajstve.

Volebná kampaň sa oficiálne začala 10. júna 2022. Na úhradu nákladov na volebnú kampaň mohla politická strana použiť len finančné prostriedky vedené na osobitnom transparentnom účte v banke. Týka sa to aj  kandidátov na predsedu samosprávneho kraja, primátora mesta a starostu v obci nad 5 000 obyvateľov.

Na transparentný účet bolo možné vkladať finančné prostriedky výlučne prevodom z iného účtu, teda nie v hotovosti.  Počas moratória už nemôžu byť prijaté finančné prostriedky na osobitný účet.

Bilbordy a volebné plagáty, ktoré boli vylepené počas volebnej kampane, nie je potrebné odstrániť pred začiatkom volebného moratória. Napríklad ale videoreklama na svetelnej reklamnej tabuli však nemôže byť zverejňovaná počas moratória. Takisto platená politická reklama na sociálnych sieťach, ako aj sponzorované príspevky sa počas moratória nesmú zobrazovať. Bezplatné statusy na sociálnej sieti sa za volebnú kampaň nepovažujú.

Podobne sa moratórium vzťahuje aj na politickou reklamou olepené motorové vozidlá;  podľa uznesenia Štátnej komisie pre voľby a kontrolu financovania politických strán je presun dopravných prostriedkov s kampaňovým vizuálom v čase volebného moratória zakázaný.  

Oddelenie organizačné a vnútornej správy MsÚ Púchov