Spoznajte ďalšie tri vrcholy Vrchárskej koruny Trenčianska

79

Najbližšie k mestu Považská Bystrica sa nachádza Sedlo Klapy, ktoré je súčasťou východnej strany masívu špicatého vrchu Klapy, miestnymi prezývaného aj „Cigánka“. Vrch je veľmi dobre viditeľný z diaľnice D1 z úseku medzi Považskou Bystricou a Bytčou. Sedlo Klapy patrí do katastrálneho územia obce Udiča a zároveň aj do prírodnej rezervácie Klapy. Do sedla vedie niekoľko trás z viacerých východiskových bodov, zaujímavý je výstup po náučnom chodníku Klapy, ktorý bol vybudovaný len nedávno v roku 2018.

Horský hotel Portáš stojí na hrebeni Javorníkov, presne na moravsko-slovenských hraniciach. Táto impozantná drevená chata bola postavená už v roku 1932, pomenovanie dostala podľa valašských strážcov hraníc. Vďaka výhodnej polohe je Portáš obľúbeným cieľom turistov, cyklistov, lyžiarov aj  rodičov s deťmi. Priamo pred chatou sa stretáva až sedem turistických chodníkov, vychutnať si z nej môžete výhľady na Moravsko-sliezke Beskydy a Javorníky. Chata si napriek zmodernizovaniu zachováva svoj horský ráz, ponúka ubytovanie na hotelovej aj turistickej úrovni a je známa výbornou domácou kuchyňou. Vedie k nej viacero prístupových ciest – červená značka od parkoviska v stredisku Kohútka, zelená značka od Lazov pod Makytou alebo z českej Karolínky, modrá značka z Hornej Maríkovej alebo z Nového Hrozenkova a cyklistická červená značka vedúca po hrebeni Javorníkov.

Necelých šesť kilometrov od Horského hotela Portáš sa nachádza ďalší tohtoročný vrchol VKT z považskobystrického okresu – Sedlo Adamkov. Nájdete ho na hrebeni medzi Marikovskou a Papradnianskou dolinou, v nadmorskej výške 870 m. n. m. Privedie vás sem cyklotrasa po lesných chodníkoch z obce Horná Maríková, žltá značka od križovatky pod hrebeňom Javorníkov, prípadne cesta z Malého Javorníka po modrej značke. Priamo v Sedle Adamkov stojí drevený prístrešok, kde sa môžete nachvíľku zastaviť a odpočinúť si.

TSK