Voda, ktorá potrápila

598

V priebehu včerajšieho dňa (4.2.2020) zasahovali príslušníci Hasičského a záchranného zboru v súvislosti s nepriaznivou poveternostnou situáciou v Trenčianskom kraji celkom 23 krát.

Išlo predovšetkým o odstraňovanie spadnutých stromov, ktoré blokovali cestné komunikácie, prípadne ohrozovali chodcov, resp. zaparkované motorové vozidlá. Taktiež zasahovali pri uvoľnených plechoch prevísajúcich nad vchodom do bytového domu, resp. strechou budovy. Okrem uvedeného boli hasiči taktiež vyslaní k odčerpávaniu vody zo zatopených pivníc, dvorov respektíve iných priestorov. V ôsmych obciach Trenčianského kraja: Horovce, Streženice a Dohňany v okrese Púchov, Domaniža a Udiča v okrese Považská Bystrica, Nová Dubnica a Pruské v okrese Ilava a v obci Liešťany v okrese Prievidza bol z dôvodu vyliatia miestnych potokov vyhlásený 3. stupeň povodňovej aktivity.

Celkovo v rámci Trenčianskeho kraja zasahovalo v súvislosti s počasím 36 príslušníkov Hasičského a záchranného zboru a bolo nasadených spolu 14 ks hasičskej techniky. Okrem profesionálnych hasičov počas včerajšieho dňa zasahovalo na území Trenčianskeho kraja aj 109 členov dobrovoľných hasičských zborov z obcí: Púchov, Lednické Rovne, Streženice, Žitná-Radiša, Zemianske Podhradie, Nová Dubnica, Dulov, Poluvsie, Pruské, Bohunice, Bystričan, Dolný Lieskov, Horný Lieskov, Dohňany, Kamenec pod Vtáčnikom, Brezová pod Bradlom, Vrbovce, Trenčianske Teplice, Nedožery-Brezany, Udiča, Valaská Belá, Veľké Chlievany, Opatovce nad Nitrou, Horná Mariková, Koš, Opatová, Nitrica, Kšinná spolu s 37 kusmi hasičskej techniky.

Výjazdy DHZ Púchov

Predseda DHZ Púchov Jozef Ridzik st. sa pre Púchovské noviny ku včerajšej kalamitnej situácii vyjadril:

„Po daždivej noci dňa 4.2.2020 sa v okrese Púchov vyskytlo viacero lokalít, kde hasiči museli zasahovať. Na vyzvanie operačného strediska PO o 9:02 hod. sa dobrovoľní hasiči mesta Púchov (1 + 3) zapojili do pomoci hasičom v Streženiciach. Tu po príchode zhodnotili situáciu a nahodili jedno plávajúce čerpadlo na odčerpávanie vody, ktorá sa vylievala z miestneho Keblianskeho potoka – zalievalo hlavnú cestu na Lednické Rovne a vytápalo rodinné domy. Pokiaľ sa domáci hasiči zo Streženíc snažili s protipovodňovým vozíkom rozbaľovať protipovodňové vaky na ochranu proti prelievaniu vody a jej zachytávanie, dobrovoľní hasiči z Púchova začali riadiť svetelnými terčíkmi premávku z oboch strán, nakoľko situácia nebola na hlavnej ceste bezpečná. Po necelých dvoch hodinách sa situácia zlepšila a Streženice mali vodu pod kontrolou. Púchovčania sa odobrali na základňu, kde im bolo avizované, že je potrebné odčerpať vodu pred garážami pri katolíckom kostole. Po doplnení PHM sa hneď presunuli ku garážam a nasadením dvoch plávajúcich čerpadiel odčerpali stojacu dažďovú vodu. Čas ich odchodu bol o 12:17 hod. Po príchode na zbrojnicu znova doplnili PHM, aby čerpadlá boli v 100%-nej pohotovosti.“

Zdroj: policiasr.eu, foto: DHZ Púchov