Starostovská hasičská súťaž v Ihrišťoch

973

Šiesteho ročníka Starostovskej súťaže v požiarnom útoku v Ihrišťoch na „Kopečku“ sa počas uplynulej slnečnej soboty (6. 10.) zúčastnilo 21 hasičských družstiev z Púchovského, Považskobystrického a Ilavského okresu. Tiež prišlo jedno družstvo z Českej republiky, čím sa stala súťaž po prvýkrát cezhraničnou.

Podmienkou štartu v súťaži bol aktívne zapojený starosta obce alebo primátor mesta (príp. poslanec zastupiteľstva) a jedna súťažiaca musela byť žena. Na začiatku zápolenia bolo dohodnuté, že do druhého kola postúpi prvých desať družstiev. Súťaž odštartovali Ladce, za nimi Dohňany, Beluša… Výkony boli vyrovnané, zapojení starostovia sa snažili a niektorí si zabehli aj viac útokov. Prvé kolo o pár stotín vyhralo domáce Ihrište pred Starým Jičínom (ČR) a Lednicou A. Pravidlá zároveň určovali maximálny čas požiarneho útoku (60 sekúnd), čo sa nepodarilo v prvom kole splniť trom družstvám (Ďurďové, Lúky, Horný Lieskov).

Krásne slnečné počasie, výborne jedlo, pekné prostredie a nadšenci hasičského športu spríjemňovali priebeh súťaže. Po malej prestávke medzi súťažnými kolami súťaž skomplikoval vietor, ktorý fúkal proti prúdarom. Nastriekať desaťlitrové terče bolo veľmi náročné, čo sa podpísalo aj pod výsledné časy.

V druhom kole si polepšili len domáci, ktorí sa ako jediní dostali pod 30-sekundovú hranicu a s časom 26,24 sekúnd vyhrali. Primátor Púchova Rastislav Henek, ktorý súťažil za družstvo Ihríšť, mohol byť na svoj tím právom hrdý. Všetky ostatné družstvá mali horší čas. V druhom kole nedokončili svoj útok Horné Ladce a Lednica A. Diskvalifikované boli Dohňany a Hoštiná, ktorým sa tým pádom započítal čas z prvého kola.

Súťaž mala úspešný priebeh, nikto sa nezranil a všetci sa dobre zabavili. Každé zúčastnené družstvo dostalo na vyhodnotení malý darček. Oceňovanie začalo cenou „smoliar súťaže“, ktorým sa stalo družstvo z Vrchteplej, ktoré sa len tak-tak zmestilo do stanoveného časového limitu (59,11 s). Ďalej bol vyhodnotený ako najlepší prúdar Ivan Baška z domáceho družstva Ihrište s časom 24,28 sekundy. Vecné ceny získali za 5. miesto hasiči z Hoštinej (32,70 s) a 4. miesto hasiči zo Zbory (31,56 s).

Medailové priečky obsadili:
1. miesto: Ihrište (26,24 s)
2. miesto: Starý Jičín, ČR (31,32 s)
3. miesto: Lednica A (31,51 s)

Tímy Starostovskej súťaže 2018:
Ihrište, Starý Jičín (ČR), Lednica A Zbora, Hoštiná, Lednica B, Vydrná, Dulov, Dohňany, Horné Ladce, Streženice, Podhorie, Beluša, Lysá pod Makytou, Hloža, Ladce, Tŕstie, Vrchteplá, Lúky, Ďurďové, Horný Lieskov.

Dobrovoľný hasičský zbor Ihrište v spolupráci s Územnou organizáciou Dobrovoľnej požiarnej ochrany SR Púchov ďakuje všetkým ľuďom, ktorí sa zapojili do prípravy a priebehu súťaže, sponzorom a všetkým zúčastneným družstvám za vydarenú akciu.

Ing. Mária Bašková, predsedníčka DHZ Ihrište, -r-
Foto: DHZ Ihrište, S. Flimmel

 

Ing. Mária Bašková, predseda DHZ Ihrište
Foto: Slavomír Flimmel