Vernisáž XVI. ročníka medzinárodného výtvarného sympózia

423

Jesenný plenér organizovaný združením ART Belušské Slatiny v dňoch 30.9.-6.10.2018 vyvrcholil vernisážou dňa 5.10.2018 o 18 hod. v priestoroch Divadla Púchov.

Svoje diela predstavilo 13 umelcov zo Slovenska, Česka, Poľska a Ukrajiny. Dámy Elzbieta Grosseová, Anna Schumacher a Iwa Kruczkowska ukázali rôzne prístupy k umeleckému stvárneniu na obrazoch, aby ich vizuálne konfrontovali maliari Ladislav Hodný, Zdeněk Netopil, Dušan Baláž, Vladimír Šuster, Taras Usik a Peter Hargaš. Sochárskym umením zaujali páni Marián Hutira, Pavol Hajdúk, Ľubomír Fajer a samotný organizátor akcie Jaroslav Martiš.

Niektorí z umelcov ostali verní svojím starším dielam, iní sa vydali cestou experimentu, spoločným im bola túžba zachytiť prchavý okamih a potešiť zmysly. Láska k životu a farebnosť vyžarovali aj diela štrnásteho výtvarníka Jirku Kubelku, ktorému náhla a tragická smrť zabránila podporiť podujatie svojim elánom a láskavosťou. Napriek smutnej udalosti sa tvorcom podarilo počas uplynulého týždňa zhmotniť radosť, provokáciu a jedinečnosť, ktoré si užili v inšpiratívnom prostredí Belušských Slatín, v hoteli patriacom Slovenskej pošte.

Atmosféru večera doplnili recitácia básni vystavujúceho sochára Jaroslava Martiša a hra na harfu. Umenie nám umožnilo sa na okamih sa zastaviť a vnímať svet intenzívnejšie, vo svojej zložitosti a pestrofarebnosti. Ďakujeme za účasť výtvarníkom, spoluorganizátorom a všetkým návštevníkom. Výstava bude prístupná v priestoroch divadla do 4. novembra.

Petra Martišová, foto: Slavomír Flimmel