Štartuje III. futbalová liga

636

J. Vágner: „Každý zápas budeme chcieť vyhrať.“

Už v sobotu čaká na púchovských futbalistov ostrá súťažná premiéra. Opäť budú pôsobiť v III. futbalovej lige, tentoraz už pod hlavičkou MŠK Púchov. Proces transformácie púchovského futbalu z FK Púchov na MŠK úspešne prebehol, a tak sa hráči mohli počas júla v pokojnej atmosfére pripravovať na novú sezónu. O letnej príprave, zmenách v kádri i výkonnostných cieľoch v nasledujúcej sezóne sme sa porozprávali s trénerom Jaroslavom Vágnerom.

Na úvod predsa len krátky návrat k uplynulej sezóne, ktorú ste ukončili na 14. priečke. Katastrofálna jeseň, podstatne lepšia jar…

V jarnej časti sa nám podarilo skonsolidovať káder, utvorila sa veľmi dobrá partia hráčov, ťahali sme celkom slušnú sériu zápasov bez prehry a štatisticky sme skončili v jarnej časti na siedmom mieste. Každopádne sa nám po zlej jeseni podarilo vyhnúť záchranárskym prácam, čo bolo v tej chvíli pre púchovský futbal to najpodstatnejšie.

Keď sme sa v zimnej prestávke rozprávali, vyslovili ste pochybnosti o tom, či sa podarí nahradiť odchádzajúceho brankára Hrušku a tiež to, kto bude dávať góly, keďže v jesennej časti ste dali len žalostných osem gólov. Ako vás v tomto smere uspokojilo útočné duo Svorada – Pastorek a brankár Letko?

Obaja dali po päť gólov, takže zakončovateľskú úlohu splnili. Pastorek predtým hrával I. triedu, takže som nevedel, čo od neho očakávať. Góly však dával, musí ešte popracovať na svojej futbalovej komplexnosti. Svorada je poctivý futbalista, ktorý nadviazal na svoje predchádzajúce pôsobenie v Púchove. Niekomu sa možno zdá, že mohol streliť aj viac gólov, ale on to vyvážil tvrdou drinou na ihrisku počas celého zápasu. Nuž a pokiaľ ide o brankára Letka, som s ním veľmi spokojný a myslím, že plne nahradil Hrušku, ktorý začiatkom roka odišiel do Myjavy.

Tretia najvyššia súťaž je považovaná za náročnú súťaž – má 18 účastníkov, veľa sa cestuje na juh Slovenska. Aký je váš pohľad na ňu?

Jednoduchá určite nie je, pokojne by bol postačujúci počet 16 účastníkov, čím by sa znížila porcia zápasov. Hrajú u nás poloprofesionáli, ďalej chlapci so školskými povinnosťami, niektorí chodia na brigády, takže mať pri užšom kádri vždy k dispozícii potrebný počet hráčov nie je jednoduché.

Po dlhšom čase ste konečne absolvovali „normálnu“ letnú prípravu bez stresov. Čo všetko ste si počas júla naplánovali?

Už v zime to bolo v pohode, mali sme k dispozícii aj umelé ihriská, klub bol konsolidovaný a výsledky na jar tomu potom zodpovedali. V letnej príprave bol jediným problémom nedostatok hráčov, Bartoš je dva týždne za oceánom, na dovolenke bol Zavadzan, zranený bol Rypák a ja som zrazu mal problém postaviť kompletnú jedenástku. Trénovať sme začali 1. júna, naplánovali sme si päť prípravných zápasov s kvalitatívne porovnateľnými súpermi. Na úvod prípravy sme zdolali Borčice, nasledovala prehra v Martine, jednoznačné víťazstvo 6:0 nad Námestovom, potom podobne jednoznačná domáca prehra s Častkovcami a naposledy dvojgólová výhra v Dolnom Kubíne. Generálkou na ostrý ligový štart bude pohárový zápas v Prečíne.

K letu patria odchody aj príchody, Púchov v tomto prípade nie je výnimkou. Aké zmeny nastali v kádri?

Najpodstatnejšou zmenou je návrat Juraja Piláta, od ktorého zakončovateľských schopností si veľa sľubujeme. Brankársky post sme doplnili Strelčíkom, ktorý pôsobil v doraste bratislavského Slovana, zo Žiliny prišiel Nemčík a z dorastu sme do A-mužstva presunuli Mynářa s Bartošom. V mužstve už nie je Hamár, ktorý odišiel študovať do Brna, Štrbák sa rozhodol dať prednosť malému futbalu a bude pôsobiť v bratislavskej Pinerole, no a skončil Šimáček, ktorý sa bude naplno venovať trénovaniu mládeže.

Čo očakávať od dorastencov, keďže starší dorast v minulej sezóne v II. lige prekvapil solídnou treťou priečkou?

To, čo od každého mladého hráča – rýchlosť a osvieženie hry. Už vlani som mal v kádri troch dorastencov – Rosinu, Rypáka a Palieska, teraz pribudli Mynář s Bartošom a hlavne od druhého menovaného si veľa sľubujeme. Mal by hrávať na poste podhrotového hráča.

Máte od nového vedenia klubu stanovené výkonnostné ciele?

Súťaž bude podstatne silnejšia ako vlani – Piešťany boli slabučké, Vrbové s Levicami určite nemajú takú kvalitu, ako Horná Nitra s Galantou, ktoré postúpili. Navyše z II. ligy zostúpili Šamorín s Dubnicou nad Váhom, kde sa podľa mojich informácií pokúsia opätovne vzkriesiť futbal. Určite však nechceme hrať o záchranu, radi by sme pôsobili v prvej polovici tabuľky a umiestnenie do šiesteho miesta mňa osobne poteší.

Na úvod sezóny sa stretnete s relatívne najťažším súperom – Šamorínom, ktorý vypadol z vyššej súťaže. Trúfate si na víťazstvo?

Šamorín je pre nás neznámy, dlhšie pôsobil vo vyššej súťaži, tento rok spolu s Dubnicou vypadol. Na súpera nehľadíme, pokúsime sa na stretnutie pripraviť čo najlepšie a tak ako každý zápas, aj tento budeme chcieť vyhrať.
Za rozhovor poďakoval Rado Varga