Deň obce Mestečko

1320

Mestečko v nedeľu 19. júla oslávilo svoje 544. narodeniny i 90-te výročie založenia požiarneho zboru. Deň obce je pre svojich obyvateľov i hostí malými hodmi. Prírodný amfiteáter sa aj tentoraz stal miestom stretnutia, kultúry, ale aj hodovej zvyklosti – súťaže vo varení gulášu.

„Program sme si urobili viac-menej z vlastných zdrojov. Máme tu veľa nadaných ľudí, či už detí alebo dospelých. Vystúpi naša detská folklórna skupina, potom vystúpi naša folklórna skupina Mestečko a za nimi naši harmonikári. Po tomto úvodnom programe vystúpi Franta Uher z Lanžhota a skupina Black Band, sú to účinkujúci z programu Šláger. Neskôr večer bude zábava, na ktorej hrá skupina Korg,“ hovorila o kultúrnom programe Anna Václavíková, starostka obce Mestečko. Na oslavy neodmietli pozvanie ani vzácni hostia – starostovia z okolitých dedín či predseda domáceho družstva Peter Ježo.

„Je to stretnutie ľudí. Obvykle si ľudia pozývajú návštevy na tento deň, pretože my ako takí nemáme vlastné hody, my sa vždy pridružíme ku Záriečiu, pretože tam máme jediný kostol. Návštevy a atmosféra, to sú také naše malé hody,“ vysvetľuje Anna Václavíková. Jej cieľom boli najmä spokojní návštevníci podujatia. „Ja som údržbár v „kulturáku“, mne sa všetko páči, keď je tu toľko ľudí. Mohlo ich byť raz toľko, ale je horúčava,“ zhodnotil domáci Pavel Špalek. Mnohí návštevníci ocenili program, veľká časť publika očakávala práve vystúpenie skupiny Šláger ako Mestečianka Emília: „Paráda, ako je všade s nimi dobre. Počasie vyšlo perfektne, aj na budúci rok to tak môže ostať. Ján z Dohnian ocenil najmä vystúpenie ľudového rozprávača.

Hodovalo sa a aj súťažilo – najlepší hodový guláš zabodoval vďaka zverine a špeciálnej receptúre. „Máme divinový gulášik z mladého diviaka. Nepoužívame ochucovadlá, žiadne glutamány, ale len čerstvé borievky a čerstvú papriku, čerstvé blanšírované rajčinky a domáci chlebík,“ prezradila Jana zo Záriečia, ktorá presne vie, ako treba uvariť víťazný guláš. „Variť ho s láskou, pomalinky, tento sme varili štyri hodiny. Najskôr cibuľku, nie mäsko, pekne sprvu papriku, borievky, koreninky, mäsko opražiť a potom sa už varí.“ Jana prezradila, že do základu šla aj domáca papriková pasta a čierne pivo.
V horúčave však viacerí ocenili osviežujúce špeciality z neďalekého družstva. PD Mestečko, ktorého šéf Peter Ježo odporúča piť kyslomliečne výrobky. „Predovšetkým zákvas. Na blízkom východe majú zvykom konzumovať domorodci ayran, fermentované mlieko, aj zákvas je fermentované zakysané mlieko.“ Takéto mlieko má vraj lepší osviežujúci účinok, navyše človek v sebe dlhšie udrží tekutiny, minerály a toľko sa nepotí.
Večernú tanečnú zábavu zmarila búrka, ktorá poškodila aparatúru. To však domácim nebránilo vymyslieť alternatívu. Takmer do polnoci ich zabávali domáci harmonikári, takže sa nakoniec nielen hralo a tancovalo, ale aj spievalo.
Monika Vajdová