Súťaž hádzadiel o pohár riaditeľky CVČ Včielka

395

Krúžok leteckých modelárov zorganizoval v sobotu 20.5.2017 nultý ročník súťaže malých bezmotorových lietadielok tzv. „hádzadiel“. Tento nápad mi rezonoval v hlave už v minulom školskom roku, ale z dôvodu pracovných povinností sa mi ho v tej dobe nepodarilo rozvinúť do reálnych kontúr. Tento rok sme spolu z deťmi z krúžku navštívili našich kolegov modelárov z Dubnice nad Váhom, kde ich rady a ukážky rôznych druhov lietadielok znovu obnovili tento nápad a zároveň získaval reálnu podobu. Keďže CVČ spolupracuje z mestom aj na projekte Domu kultúry v Hoštinej, mali sme priestor na zorganizovanie súťaže.

Obyvatelia Hoštinej dobre poznajú holý kopec neďaleko miesta, kde kedysi dávno hvezdári trávievali prázdniny. Tento kopec je ako stvorený na lietanie. Krúžkari si od októbra minulého roku stavali lietadielka a akonáhle začalo byť trocha teplejšie, začali sme aj trénovať a „zahádzavať“ lietadlá. Generálku pred súťažou sme si spravili vo štvrtok 18.5.2017 už priamo na tomto kopci. Deti si skúsili prúdenia vetra a zisťovali ako sa lietadlá v prúdení správajú a ako správne lietadlo hodiť, aby vydržalo vo vzduchu čo najdlhšie. Generálka dopadla úspešne, až na jeden hod, keď mi lietadlo zaletelo do veľmi hustého agátového hája a tam pristálo. Bez dlhej palice, ktorú sme pri sebe nemali, som nemal šancu sa k nemu dostať.

V sobotu o 14:30 začínala registrácia súťažiacich v Dome kultúry v Hoštinej. Dohromady sa nás tam stretlo 9 súťažiacich v 2 kategóriách. Po registrácii sme sa presunuli na štartovací kopec. Tu si súťažiaci rozlietali svoje lietadielka a súťaž mohla začať. Začínali sme kategóriou do 18 rokov kde bolo 7 súťažiacich a najmladší mal iba 4 roky. Každý mal 5 pokusov kde sa meral čas, ako dlho sa lietadlo udržalo vo vzduchu. Tieto časy sa následne sčítali. Súťažiaci s najväčším súčtom časov vyhral. Ešte pred začiatkom druhej kategórie nad 18 rokov som išiel obzrieť v akom stave mám svoje lietadlo. Stále držalo na konári v agátovom háji. Tento krát som ale dlhú palicu už mal pri sebe a s pomocou Miroslava Šedivého sme moje lietadlo dostali opäť na zem. Bohužiaľ nebolo letu schopné lebo nemalo smerové krídlo, ktoré sa pri záchrane zlomilo.

Samozrejme kolo z druhej kategórie sme nezrušili ako by sa očakávalo ale z požičaným lietadlom som sa mohol zapojiť. Priebeh druhej kategórie bol rovnaký ako pri prvej. Zažili sme ale aj jeden úžasný let v podaní lietadla od už spomínaného Miroslava Šedivého. Lietadielko sa rozletelo dole údolím pod kopcom a s pocitom že ho asi budeme chytať až dole v dedine sme sa za ním rozbehli. Po 38 sekundách letu sa lietadlo zastavilo na oranisku nad dedinou. Po dohádzaní lietadiel sme sa opäť presunuli do Domu kultúry v Hoštinej, kde sme vyhodnotili súťaž a odovzdali ceny a diplomy za účasť.

V prvej kategórii 3. miesto získal Adam Gerschdorf, 2. miesto získal Jurko Šedivý a 1. miesto získal Matúš Šedivý. V druhej kategórii 2. miesto získal Marián Rečičár a 1. miesto získal Miroslav Šedivý. Ďakujem Alenke Strýčkovej riaditeľke CVČ za pomoc a spoluprácu pri súťaži. Všetkým súťažiacim za účasť a dobrú náladu.

Marián Rečičár, CVČ Včielka