Súťažná sezóna CrossGym Unbroken opäť úspešná

580

Aj toto leto sa členovia telocvične CrossGym Unbroken zúčastnili viacerých súťaží, kde predviedli svoju všestrannú fyzickú kondíciu, ktorá je podstatou ich celoročnej prípravy a tréningu.

Začiatok leta otvorili oravskou súťažou Unbroken Trstená, v ktorej mali v kategórii zmiešaných dvojíc muž+žena zastúpenie s dvoma tímami: Katarína Drábiková s Martinom Moškom a Mária Luliaková s Milanom Mičudom. Pre Katarínu to bola súťažná premiéra v CrossFite: “Mala som veľkú trému, ale povedala som si, že pôjdem najlepšie ako viem. Najväčší problém mi robili premiestnenia a výrazy činky nad hlavu, inak bolo všetko super.” V súťaži sa objavilo okrem typických silovo – vytrvalostných disciplín ako mŕtve ťahy s činkou a cviky s kettlebellmi aj niekoľko menej tradičných – napríklad ťahanie sánok so závažím alebo posúvanie dreveného hranolu s pomocou 20 kilogramového kladiva.

Veľkou výzvou bola aj medzinárodná súťaž CrossFit Redoubt Summer Challenge, na ktorú sa v kategórii jednotlivcov kvalifikovali Martin Moško a Martin Pagáč. Areál kúpaliska v Nových Zámkoch ponúkal súťažiacim rôznorodé disciplíny, kde nechýbalo plávanie okorenené s prehadzovaním 60 kilového vreca naplneného pieskom cez plece alebo šplh na lane po šprintoch na ihrisku. Jednou z posledných disciplín bolo aj vzpieranie, ktoré je stabilnou zložkou CrossFitu. Martin Pagáč sa mu venuje dva roky, ale náročná technika spojená s únavou v súťaži mu dala zabrať.

Ďalším dôležitým dátumom v kalendári bol augustový víkend 19. – 20.8.2017, kedy sa atléti CrossGym Unbroken aj tento rok zúčastnili najväčšieho vytrvalostného behu na Slovensku – Od Tatier k Dunaju. Dvanásťčlenný tím z Púchova zdolal trať, ktorá začínala v Jasnej a končila v Bratislave, s celkovou dĺžkou 345 kilometrov za 31 hodín a 51 minút. Kapitánka tímu Michaela Žideková hodnotí: ”Ani tento rok nebral nikto túto akciu na ľahkú váhu, rešpekt mali aj tí, čo už vedeli do čoho idú. Ale opäť to bol super zážitok, preverenie fyzických aj psychických síl… Už teraz sa viacerí tešíme na ďalší ročník.”

Popularita prekážkových behov na štýl Spartan Race prerazila aj do Nemšovej, kde sa už po tretíkrát konal Champions Race s podtitulom najťažšieho preteku na Považí. V kategórii s názvom “Rotvajler” nás reprezentoval Jozef Pavel, ktorý si tento rok odniesol striebornú medailu za zdolanie trate s dĺžkou približne 10 kilometrov a viac ako 60 prekážkami. Jozef nie je na pretekoch Champions race žiaden nováčik, zúčastnil sa aj minulých ročníkov: “V roku 2015 som skončil druhý a minulý rok tretí. Sú to veľmi dobré preteky, ktoré sa rok čo rok zlepšujú” Budúci rok si Jozef brúsi zuby na zlatú medailu, ktorá mu vždy o kúsok unikla.

Dlhoočakávaným podujatím na CrossFitovej scéne bola medzinárodná súťaž Colliery Made Games v Ostrave, na ktorú sa v máji tohto roku z tretieho miesta kvalifikovala trénerka CrossGym Unbroken Mária Luliaková. Po úspešnej kvalifikácii nasledovala niekoľkomesačná príprava, ktorá obsahovala nielen kondičné tréningy, ale aj silovú prípravu či techniku vzpierania a gymnastiky. Na crossfitových súťažiach nie sú disciplíny dopredu známe a väčšinou sa ich súťažiaci dozvedia až na mieste. Treba byť preto pripravený na čokoľvek. Mária trénovala väčšinou 5-6 dní týždenne, z toho 3 dni v týždni to boli dvoj až trojfázové tréningy: „Doobeda som väčšinou trénovala silovú gymnastiku, ktorá je moja slabina, poobede zase vzpieranie a na záver dňa som mávala kondičné workouty na skupinovom tréningu s našimi členmi, čo ma motivovalo podať výkon aj pod únavou ako na súťaži. Dôraz sme kládli aj na rozvíjanie mobility a regeneráciu.”

Do hlavného závodu do Ostravy bolo 2. septembra pozvaných 77 atlétov z ôsmich krajín v štyroch kategóriách (muži / ženy pokročilí, chlapci / dievčatá do 17 rokov). Celodenná súťaž bola organizačne na vysokej úrovni a všetci atléti predviedli obdivuhodné výkony. Po štyroch súťažných disciplínách nasledovalo finále, kam postupovali iba 4 ženy, medzi nimi z 2.miesta aj Mária. Ako jediná reprezentantka zo Slovenska finále s prehľadom vyhrala, keď za sebou nechala súperky s viac ako minútovým náskokom. Celkovo si tak domov odniesla prvenstvo.

Poslednou bodkou za letom bola crossfitová súťaž eXtreme Games v Žiline, v ktorej sa v ženskej kategórii opäť predstavila Mária. Aj tentokrát predviedla skvelú formu, keď súperkám nedala šancu ani v jednom zo štyroch disciplín a získala tak ďalšie prvé miesto.

Ako tréner som hrdý na všetkých svojich atlétov, ktorí dosahujú skvelé výsledky. Na záver však musím podotknúť, že aj keď súťaže sú neodmysliteľnou súčasťou CrossFitu, nie sú jeho podstatou. Väčšina ľudí, ktorých trénujeme v CrossGym Unbroken sú bežní ľudia, ktorí nemajú súťažné ambície a ich cieľom je predovšetkým zvýšiť kvalitu svojho života prostredníctvom správne nastaveného tréningu, stravy a regenerácie. Byť fit neznamená mať nízke percento podkožného tuku alebo veľké svaly. Skutočný fitness je predovšetkým vlastniť funkčné telo, cítiť sa dobre fyzicky aj psychicky a bezproblémovo zvládať každodenné činnosti. Byť zdravý a funkčný, to je v našej telocvični hlavná priorita.