Takto hasili naši predkovia

563

Na tri dni sa zástupcovia Dobrovoľného hasičského zboru (DHZ) Púchov vydali reprezentovať Mesto Púchov a Trenčiansky kraj do mesta Šamorín na medzinárodnú výstavu historickej hasičskej techniky s ukážkami hasenia starou technikou.

Na akcii sa zúčastnili hasiči z Rakúska, Maďarska, Českej republiky a zástupcovia zo Slovenska. Účasť bola obrovská a bolo na čo pozerať. Naše prepravné vozidlo Walter z roku 1932 sa medzi touto elitou nestratilo. Čo bolo najkrajšie, že medzi nás zavítal p. Ľudovít Hrček z Brna, ktorý je už vo vysokom veku a jeho otec vyrobil to vozidlo vo firme Hrček a Neugebauer. Po slávnostnom otvorení výstavy domácim predsedom DHZ Šamorín Ing. Alexandrom Kocissom sa všetci účastníci v dobovom oblečení odobrali na cintorín k uctení pamiatky padlých hasičov počas vojny. Domáci organizátori skonštatovali, že na sprievode takú veľkú účasť ešte nemali.

Po slávnostnom úvode pokračovala výstava až do 18:00 hod. a na druhý deň od rána do 15:00 hod. Od 15. hodiny sa začalo radenie hasičskej techniky do slávnostného sprievodu mestom. Po nej sa účastníci odobrali k neďalekému Dunaju, kde začínala ukážka hasenia z vodného dela poháňaného tryskovým motorom z lietadla. Po nej nasledovala ukážka hasenia požiarov a náletom z helikoptéry, ktorý sa používa pri lesných požiarov.

Nakoniec sa čakalo na zotmenie, kedy sa predviedla ukážka hasičskej farebnej fontány za účasti 60 hasičov a hudby známych skladateľov – Bedřicha Smetanu (skladba Vltava) a Johanna Straussa (Na krásnom modrom Dunaji), ktorú predviedli českí hasiči zo SDH Nový Oldřichov spolu zo slovenskými hasičmi z DHZ Šamorín. Na predstavenie sa muselo použiť vysokokapacitné čerpadlo, ktoré bralo vodu z Dunaja pomocou štyroch dopravných hadíc s veľkým prietokom vody, ktoré sa používa pri ropných haváriách. Prečerpaná voda sa postupne rozdelila na 60 prúdov. Nasadenie bolo obrovské. I keď fúkal trochu nepríjemný vietor, ľudia boli vytrvalí a vydržali na ukážke aj napriek nepriazni počasia.

Pred polnocou sa predstavenie skončilo a obrovský dav ľudí sa odobral do svojich príbytkov. Organizátori zabezpečili dopravu hasičskými autobusmi pre tých účastníkov, ktorí sa nemohli dopraviť vlastnými prostriedkami. Hasiči sa počas troch dní zoznámili s hasičmi iných organizácií a povymieňali si svoje skúsenosti. Nedá mi nepoďakovať predsedovi DHZ Šamorín Ing. Alexandrovi Kocissovi a veliteľovi Ľudovítovi Ürgemu, ktorému sa vyskytol zdravotný problém a vydržal riadiť celú činnosť až do konca a celému tímu organizátorov okolo celej akcie.

Jozef Rídzik