Trenčiansky kraj bude cez víkend žiť tradičnými jarmokmi

561

Regionálne tradície, zvyky či dobré jedlo a pitie, typické pre okresy Trenčianskeho kraja, si počas týchto dní môže verejnosť vychutnať hneď na niekoľkých tradičných jarmokoch.

Rok 2018 je i Európskym rokom kultúrneho dedičstva, ktoré má európskym krajinám pripomínať ich identitu, zvyky a tradície. Odkazy našich predkov v podobe kultúrnych obyčajov či remesiel majú pomôcť uchovať národné povedomie jednotlivých krajín aj pre budúce generácie. Regionálne tradície Trenčianskeho kraja majú jeho obyvatelia možnosť spoznávať prakticky celoročne. Jednotlivé obce i mestá každoročne oslavujú Fašiangy, stavajú máj či ďakujú za úrodu na dožinkových slávnostiach. Nechýbajú ani tradičné jarmoky, s ktorými sa počas týchto dní doslova roztrhlo vrece.

Púchovský jarmok

Okrúhle výročie bude počas nasledujúceho víkendu oslavovať jarmok v meste Púchov. Už 20 rokov existencie jarmoku si Púchovčania pripomenú naozaj veľkolepo. V piatok 14. septembra sa môžu tešiť na Detský jarmok ľudových remesiel, ktorý ozvláštni mestskú pešiu zónu. Sobotný program sa bude uberať hudobným smerom. Na pódiu vystúpia detské folklórne súbory Púchovček a Biela voda, kapela Instinct z Česka a Folklórny súbor Rozmarínek, ktorý na jarmoku oslávi desaťročnicu svojej existencie predstavením prvého CD. Vyvrcholením 20. púchovského jarmoku bude koncert Petra Nagya a kapely Indigo.

Novomestský jarmok

Návštevníci azda najznámejšieho a najväčšieho jarmoku v Trenčianskom kraji každý rok zaplnia ulice v Novom Meste nad Váhom. Na v poradí 39. novomestský jarmok sa verejnosť môže tešiť už počas tohto víkendu. Od piatka 14. septembra sa na Námestí slobody zídu všetci tí, ktorí ctia kultúrne tradície mesta i kraja. K hudobným hosťom, ktorí obohatia priebeh jarmočného programu, patrí napríklad Robo Opatovský či kapela Dora. V rámci rozsiahleho podujatia si na svoje prídu i milovníci dychových hudieb. Festival dychoviek s poradovým číslom 21 bude spestrením sobotného programu novomestského jarmoku. Kolotoče, bohaté občerstvenie a zábava budú zapĺňať okresné mesto až do nedele 16. septembra. Nedeľné dopoludnie oživí country skupina Kamion, po obede vystúpia zas Klimentovci, Vrchári či Ľudovít Kašuba.

Stupniansky hodový jarmok

V okrese Považská Bystrica, v obci Stupné, sa v sobotu 15. septembra začína 16. stupniansky hodový jarmok, nad ktorým prevzal záštitu trenčiansky župan Jaroslav Baška. Znovu tak, ako v predchádzajúcich rokoch, sa organizátori podujatia snažili pre návštevníkov pripraviť pútavý kultúrny program, nebude chýbať gazdovský dvor, stánky s občerstvením, prezentácia remeselných výrobkov a tradičná tombola. Ochutnať budete môcť napríklad stupniansky kotlíkový guláš, stupniansku držkovú polievku  a mnoho iných špecialít. Starších istotne poteší krojovaný sprievod, ktorý sa poberie obcou od obecného úradu v Stupnom až ku kaplnke Sedembolestnej Panny Márie. Stupniansky hodový jarmok podporil finančne aj Trenčiansky samosprávny kraj.

 

Zdroj: TSK, Púchovská kultúra,s.r.o.