Uplynulo 99 rokov od tragickej smrti M. R. Štefánika

229

Koniec prvého májového týždňa patrí už tradične spomienke na jednu z kľúčových osobností slovenských dejín a oslavám vzniku spoločného štátu Čechov a Slovákov. Tento rok si pripomíname 99 rokov od tragickej smrti Milana Rastislava Štefánika a jubilejných 100 rokov od vzniku Československa. Človeka, ktorý postavil základný pilier slobodného a demokratického Slovenska.

Od roku 2017 je majestátna Mohyla Milana Rastislava Štefánika v Brezovej pod Bradlom svedkom dvoch spomienkových slávností, počas ktorých si návštevníci mohyly pripomínajú tragické úmrtie M. R. Štefánika a vznik Československej republiky. Regionálna spomienková slávnosť pripadá vždy na 3. mája, teda v predvečer tragickej udalosti, pričom celoštátna spomienková slávnosť sa koná pravidelne najbližší víkend. Organizátori sa snažia týmto krokom sprístupniť slávnosti ľuďom z celého Slovenska.

Svojím životným príbehom, činmi a charakterovými vlastnosťami ostane Milan Rastislav Štefánik pre Slovákov navždy inšpiráciou. Vďaka svojej nezabudnuteľnej osobnosti sa mu podarilo zviditeľniť malý slovenský národ vo svete. Bol to práve M. R. Štefánik, ktorý sa výrazne pričinil aj o zrod prvého spoločného štátu Čechov a Slovákov. Práve vďaka existencii Československej republiky a osobného vplyvu Milana Rastislava Štefánika bol postavený základný pilier vzniku slobodného a demokratického Slovenska tak, ako ho poznáme dnes.

Tento rok si pripomíname presne 100 rokov od vzniku prvej Československej republiky, ktorá prestavovala pre Slovákov nástup novej éry v podobe veľkého posunu v kultúre, vzdelávaní či rozširovaní demokratických hodnôt. Dôležitým posolstvom po sto rokoch je, že spoločný štát Čechov a Slovákov historicky obstál aj napriek všetkým peripetiám. Veľkým paradoxom ostáva to, že Štefánik, ktorý za vznik spoločnej republiky najviac bojoval, nemal to šťastie, aby v nej žil dlhšie ako jeden rok.

Milan Rastislav Štefánik, ktorého srdce bilo za národ, slobodu a lepšiu budúcnosť Slovákov, spája náš národ aj 99 rokov po svojej tragickej smrti. V sobotu 5. mája sa uskutočnila Celoslovenská spomienková slávnosť pri príležitosti 99. výročia tragickej smrti gen. M. R. Štefánika a 100. výročia vzniku ČSR na jeho Mohyle na Bradle. Spomienková slávnosť sa aj tento rok uskutočnila s finančnou podporou Trenčianskeho samosprávneho kraja.

Zdroj: TSK