Úspešná sezóna 2023/2024 pre 1.VK Púchov

197

V sobotu 15.6. sa v telocvični ZŠ Gorazdova stretli tréneri, hráčky a rodičia na slávnostnom ukončení sezóny. Mesto Púchov tento rok reprezentoval zástupca primátorky Mgr. Peter Bílik. Vo svojom príhovore vyzdvihol predovšetkým prácu trénerov 1.VK Púchov, bez ktorej by tu dievčenský volejbal nebol a ocenil aj športovú úroveň a organizáciu klubu. Samotnú činnosť družstiev uplynulú sezónu zhodnotil predseda klubu Michal Suchánek. V nej štartovalo celkom 5 družstiev, na začiatku s 55 hráčkami, priebežne však prichádzali nové hráčky, niektoré dievčatá ukončili športovú činnosť, ale na konci sezóny bolo aktívnych 68 hráčok, čo predstavuje 24% nárast hráčskej základne.

Družstvo starších žiačok pod vedením trénera Branislava Klučku štartovalo v oblastnej súťaži Západ. Hráčky v družstve boli bez výraznejších zmien spolu už druhý rok a pred sezónou si napriek viacerým kvalitným družstvám v tejto 10-člennej súťaži verili, cieľom bolo umiestnenie do 4.mieste, ideálne s postupom na Majstrovstvá SR, čiže 2. alebo 1.miesto. Rozhodujúcou mierou na konečnom umiestnení mali vzájomné zápasy s družstvom z Levíc, ktoré však boli vylosované na najmenej vhodné termíny, prvý zápas bol hneď v 1.kole v Leviciach a odveta bola v prvom zápase hneď po vianočnej prestávke. Dokázali sme síce hrať vyrovnané stretnutia s Levicami, avšak všetky vzájomné stretnutia vyhrali súperky. V tabuľke sme skončili nakoniec na nepostupovom 3.mieste, od druhých Levíc nás pri rovnakom počte výhier delili len 3 body. Náročnosť našej oblastnej skupiny sa naplno ukázala na finálovom turnaji Majstrovstiev SR, kde sa z ôsmich družstiev z celého Slovenska prebojovali do samotného finále práve obe dve družstvá zo Západu. Tohtoročný víťaz Majstrovstiev SR v starších žiačkach – VK Nové Mesto n./V. za celú sezónu prehral iba 3 zápasy. Z týchto 3 prehier sú dve prehry na konte proti 1.VK Púchov. Z tohto pohľadu nepostúpenie do finále trochu mrzí a iba 3.miesto v oblasti sa môže zdať málo. Na druhú stranu, v 27-ročnej histórii je toto iba druhé medailové umiestnenie družstva starších žiačok v súťaži oblasti Západ, takže určite má svoju hodnotu. Prvé pódiové miesto získali staršie žiačky v roku 2010, malo strieborný lesk, vo finále Majstrovstiev SR sme vtedy obsadili 7.miesto.

Družstvo starších žiačok B si zahralo 7-člennú II. triedu starších žiačok v oblasti Západ. Tieto naše nové hráčky, hrajúce iba svoju druhú súťažnú sezónu, mali za cieľ získať čo najviac herných skúseností a odohrať čo najviac zápasov. Po výborných výkonoch počas celej sezóny aj B-družstvo získalo, rovnako ako A-družstvo, bronzové medaile za 3.miesto v súťaži.

Družstvá mladších žiačok A a B naskočili priamo z 3-kového volejbalu do riadneho 6-tkového volejbalu. V A-družstve boli zaradené najlepšie hráčky z dievčat narodených v roku 2011, ostatné, väčšinou začínajúce hráčky, vytvorili B-družstvo, do ktoré priebežne počas celej sezóny prichádzali úplne nové hráčky. O prekvapenie as však postaralo A-družstvo, keď v polovici súťaže bolo v 13-člennej súťaži na 2.mieste s bilanciou 22 výhier a iba 2 prehry. Nakoniec túto pozíciu dievčatá udržali a postúpili do finále Slovenska. Pred sezónou sme očakávali umiestnenie medzi 4. a 6. miesto za výborné, najmä z dôvodu vekového zloženie nášho družstva – všetky dievčatá sú narodené v roku 2011 a jedna dokonca v roku 2012, kým vykonávacie pokyny súťaže pre tento rok stanovili pre mladšie žiačky rok narodenia 2010 a mladšie. Z tohto pohľadu sme túto sezónu považovali za prípravu na nasledujúcu sezónu, kde budeme vekovo vyrovnaní našim súperom. Postup do finále z pomedzi až 13 družstiev už v tomto roku je fantastickým výsledkom. Aj naše B-družstvo, zložené z úplne začínajúcich hráčok, dokázalo nakoniec vyhrať až 6 zápasov z celkových 34 zápasov.

Piatym družstvom v súťažiach uplynulej sezóny bolo družstvo mini-volejbalu. Začínalo s počtom hráčok na čísle 7, na konci sezóny v ňom trénovalo 19 hráčok. Hráčky v tomto družstve mali pred sebou svoju úplne prvú sezónu v ich volejbalovom živote, skúsenosti z predchádzajúcich sezón nám predpovedali, že akákoľvek výhra, jedna , dve v celej sezóne bude veľmi potešiteľná. Toto však dievčatám nikto nepovedal, a ony obrátili históriu hore nohami, keď vyhrali základnú skupinu I., 6 výhier zo 6 zápasov, rovnako si počínali aj v druhej základnej skupine, 6 výhier zo 6 zápasov, prvú prehru zažili až v semifinálovej skupine, kde vyhrali iba 5 zápasov zo 6, ale postúpili do finále oblasti z prvého miesta. A nestratili sa ani v ňom, keď s bilanciou 3 výhry a 3 prehry s lepším pomerom setov obsadili vynikajúce 2.miesto v oblasti Západ, v ktorej štartovalo celkovo až 17 družstiev.

Okrem zhodnotenia výsledkov družstiev 1.VK Púchov boli vyhlásené aj individuálne ocenenia v štyroch kategóriách. V kategórii „Objav roka“, cena je určená pre najlepšie hráčky z nováčikov, hráčok, ktoré sú v klube menej ako dve sezóny, získali cenu: Nelka Žiačiková (družstvo mini-volejbalu), Lea Kollárová (ml.žiačky B) a Tamara Juhaniaková (st.žiačky B). V kategórii „Skokan roka“ pre hráčku s najväčším medziročným zlepšením sa získali cenu: Lujza Putalová (mini-volejbal), Diana Vajdečková (ml.žiačky B), Adela Kaňková (ml.žiačky A), Jasmín Chovancová (st.žiačky B) a Lucia Kršková (st.žiačky A). Špeciálnu kategóriu tvorí cena pre hráčky so vzorným prístupom k tréningom a k zápasom. Táto cena bola premenovaná na „Včielka roka“ a získali ju: Natália Polacká (st.žiačky B), Sofia Madarová (ml.žiačky A) a Veronika Višňovská (st.žiačky A). V najprestížnejšej kategórií pre najužitočnejšiu alebo najhodnotnejšiu hráčku družstva, bežne označovanú ako MVP získali toto ocenenie: Diana Ondejčíková (mini-volejbal), Sára Urbanovská (ml.žiačky B), Betka Valachová (ml.žiačky A), Nina Pecíková (st.žiačky B) a Sofia Sivčáková (st.žiačky A). Bola udelená aj jedna mimoriadna cena pre Najlepšie útočiacu hráčku, ktorou sa stala Petra Suchárová.

Sezóna 2023/2024 nám priniesla dve strieborné a dve bronzové medaile, plus jednu účasť na finálovom turnaji Majstrovstiev SR. Pred sezónou sme očakávali jedno medailové umiestnenie, ale môžeme smelo povedať, že táto sezóna bola vďaka poctivej práci hráčok na tréningoch a zápasoch a vďaka ich nasadeniu naozaj úspešná.

Michal Suchánek, 1.VK Púchov
Foto: Slavomír Flimmel