Úspešní púchovskí karatisti si z majstrovstiev sveta v írskom Dubline priniesli dvakrát zlato a jeden bronz

656

V dňoch 16. až 19. júna 2016 sa uskutočnili v írskom Dubline 6. Majstrovstvá sveta WUKF v karate. Podľa prezidenta Svetovej federácie karate Livia Crisana boli tohtoročné MS najväčším a najkvalitnejším podujatím v histórii WUKF. Aj Púchovčania boli pri tom.

Najväčším úspechom Slovenska na MS bolo víťazstvo v kategórii kumite – seniori družstvá. Slováci sa počas vyraďovacích kôl stretli s družstvami Anglicka, Brazílie, USA a vo finálovom zápase zvíťazili nad úradujúcim majstrom sveta Rumunskom, s ktorými im zostali nevyrovnané účty z predchádzajúcich MS v Bukurešti. Hoci v minulosti sme mali silnejšie družstvo žien, vedené Máriou Černou a Zuzkou Ďurišovou – Revickou (obe z Púchova), tentokrát ich muži plnohodnotne zastúpili. Po odchode silnej generácie púchovských karatistov (Ďurišová – Revická, Černá, Lukáš Čvirik, Solík, Faturík a ostatní), malo tentokrát púchovské karate zastúpenie len prostredníctvom troch zástupcov.

Michal Kunst je už dlhší čas slovenskou špičkou v kategórii kata mužov do 17 rokov. Michal pracuje už roky veľmi tvrdo a aj mimo pravidelných tréningov a preto nebolo prekvapením, že do finále jednotlivcov do 17 rokov v kata postúpil s najvyššou známkou. O to viac prekvapilo, keď ho finálový panel rozhodcov odsunul z medailových umiestnení. Ale vo finále družstiev dorastencov v kata Slovensko vyhralo a naši chlapci, vrátane Michala, si po zásluhe odnášali domov zlaté medaily.

Ani dlhoročnému reprezentantovi Martinovi Čvirikovi sa v súťaži športového zápasu kumite jednotlivcov nedarilo. Po sezóne, poznačenej zranením achilovky, sa síce na majstrovstvá nechystal, ale nakoniec išiel, práve aby posilnil družstvo Slovákov. A dobre urobil. Slováci vo finále porazili favorizovaných Rumunov a Maťo doniesol domov zlato. Po majstrovstvách sa nechal počuť: „Rozbitý nos, monokel, ale víťazstvo sa počíta!“

Posledný Púchovčan na majstrovstvách bol Tomáš Čvirik. Spolu s družstvom starších žiakov v súťaži kata získal bronzovú medailu a doplnil tak medailovú zbierku Púchovčanov.

Týmto turnajom skončila sezóna 2015 – 2016. Hoci nebola tak úspešná ako minulé roky, tí karatisti, ktorí sa pripravovali sústredene a dali príprave to, čo vyžadovala, skončili úspešne. Hoci sa stáva, že chvíľková nepozornosť môže stáť pretekára umiestnenie na danom turnaji, karate má oproti ostatným športom tú výhodu, že každý, kto sa mu naozaj sústredene venuje, je za prácu nakoniec v takej, či onakej podobe odmenený. Skôr než šport je karate totiž cesta.