Úspešní siloví trojbojári AMONREI PÚCHOV na jarných súťažiach 2023

207

(1. časť)

Dosť oneskorene sa vraciam k hodnoteniu jarných súťaží v silovom trojboji, tlaku na lavičke a v kulturistike. Prioritou však bolo vybojovať si účasť na ME v tlaku na lavičke a úspešne reprezentovať klub, mesto Púchov a Slovensko na ME. Tomuto cieľu sme podriadili všetko.

Prvou súťažou boli majstrovstvá Slovenska (ďalej len MSR) v klasickom tlaku na lavičke, Partizánske 11.3.2023. Klub reprezentovali Ronald Sůra a nováčik Radoslav Bednárik. Ako prvý začínal Sůra v kat. M3 do 93kg. Po neuznanom prvom pokuse s istotou vykonal druhý pokus a v treťom si postrážil útok súpera na 1.miesto. Jeho výkon 127,5kg je jeho štandardom s istotou 1.miesta a ziskom majstrovského titulu. Po tomto povinnom úspechu sme sa sústredili na nováčika v tíme Radoslava Bednárika.

Rado 20 rokov pracoval v zahraničí a z toho 12 rokov sa nemohol venovať silovému tréningu. Jednoducho nemal možnosti na cvičenie. Až posledných 9 rokov, keď už pracoval v Rakúsku mal možnosť pravidelného tréningu, ktorú aj využil a realizoval. Na Slovensko sa vrátil v r. 2022. Na jeho silové dispozície ma upozornil Ronald Sůra. Moje osobné stretnutie s ním v januári 2023 ma usvedčilo, že má záujem súťažiť. Tak začala naša spolupráca a príprava na prvú súťaž. Postupne sme začali meniť techniku tréningu tak, aby už na jar mohol ísť na prvú súťaž. Zvládli sme to. Na súťaži svojou mohutnou postavou kulturistu upútal okamžitú pozornosť všetkých ťažkotonážnikov (pretekárov nad 100kg) a ich trénerov.

Na prvý pokus sme zvolili základnú hmotnosť činky na istotu 175kg. Pokus úspešný. Druhý pokus o hmotnosti 185kg na protest súperov mu technická jury dodatočne neuznala. Boli sme naštvaní, pretože výkonom 185kg konkuroval dvom reprezentantom (Ševčík, Marček). Aj cez neúspešný druhý pokus sme išli svoj plán a na tretí pokus sme nahlásili 187,5kg. Začali taktické manévre na tretie pokusy, najmä od jeho súperov. Vysvetlenie. Pretekár/jeho tréner môže podľa situácie na pódiu až 2x zmeniť hmotnosť činky v treťom pokuse. Jeho najväčší konkurent Ševčík výkonom 185 a následne 186kg vytvoril 2 Národné rekordy. Na rade bol náš Rado. Činku o hmotnosti 187,5kg vytlačil úspešne a vytvoril tak nový Národný rekord v kat. muži M1 do 105kg. Vymazal tak Národné rekordy Ševčíka. Tento pokus a komentár si môžete pozrieť na fb stránke AMONREI PÚCHOV. Obom gratulujeme k zisku majstrovského titulu a Radovi aj k vytvoreniu nového Národného rekordu.

Ďalšou súťažou boli MSR v tlaku na lavičke EQUIP (s podporným dresom), Bánovce nad Bebravou 25.3.23. Súťažili dorastenka Daniela Galková (podporný dres nepoužíva) a Sůra. Galková predviedla výkony hodné reprezentantky a výkonom 60kg v kat. dorastenky do 57kg si vybojovala titul majsterky Slovenska. V spoločnej súťaži so ženami skončila na druhom mieste. Osvedčený „matador“ Sůra opäť súťažil takticky v kat. M3 do 93kg. Po úspešnom pokuse 135kg sme hneď zaútočili na prekonanie národného rekordu o hmotnosti 151kg. Dva pokusy na tejto hmotnosti boli neúspešné. Pre 1.miesto a zisk ďalšieho titulu majstra Slovenska stačilo aj 135kg. Ziskom štyroch majstrovských titulov na dvoch jarných súťažiach pretekári potvrdili výbornú pripravenosť na jarné súťaže 2023. Všetkým pretekárom Sůra, Bednárik a Galková patrí veľká gratulácia k zisku majstrovských titulov a vzornú reprezentáciu AMONREI PÚCHOV. Bednárikovi aj gratulácia za vytvorenie nového Národného rekordu.

Marián Prekop