V emirátoch bojoval Jakub s o dva roky staršími súpermi

321

Reprezentant Cyklotrialového klubu Záriečie Jakub Mudrák absolvoval po strastiplnej príprave svoje premiérové majstrovstvá sveta v kategórii juniorov. Uskutočnili sa v dňoch 9. – 13. novembra v Spojených arabských emirátoch.

„Náš najlepší súčasný jazdec, majster sveta, zlatý medailista zo Svetových hier mládeže, začal túto sezónu s vážnymi zdravotnými problémami. Preteká od štyroch rokov svojho života a až do šestnástich rokov nevynechal takmer žiadne podujatie. Na prvé preteky v tejto sezóne nastúpil až v polovici júna, no sezóna bola stále neistá. Pre zdravotné problémy nemohol absolvovať ani jedny preteky svetového pohára, ktoré sú významnou súčasťou prípravy na svetový šampionát,“ skonštatovala trénerka Cyklotrialového klubu Záriečie Anna Šidlíková.
Ako dodala, Jakub Mudrák napokon predsa len do Abu Dhabí odcestoval, aby si pri svojej premiére na majstrovstvách sveta UCI v juniorskej kategórii zmeral sily so súpermi, ktorí boli aj o dva roky starší. V konkurencii absolútnej svetovej špičky obsadil výborné 13. miesto. V tejto vekovej kategórii však bude Jakub ešte dva roky, a tak sa dá očakávať, že v budúcich dvoch rokoch urobí výrazný krok medzi absolútnu svetovú špičku.

„Trať majstrovstiev sveta sa skladala z piatich sekcií, ktoré pretekári absolvovali v 40-stupňových horúčavách. Sekcie boli pestré, mnohé z nich sa nachádzali nezvyčajne v piesku. Boli mimoriadne náročné na výskoky a fyzickú zdatnosť,“ doplnila trénerka.

Jakub podľa nej štartoval aj v súťaži národných tímov, kde spolu s ďalšími dvomi slovenskými reprezentantmi obsadili solídne deviate miesto.
„Premiéra na majstrovstvách sveta UCI sú pre Jakuba vzácnou skúsenosťou a možnosťou konfrontácie výkonnosti s najlepšími trialistami sveta. Veríme, že tak, ako v detskom veku nosil najvyššie ocenenia zo svetových súťaží, bude nám robiť radosť aj v kategórii juniorov,“ uzavrela Šidlíková.

pok, foto: archív CTK Záriečie