V Horných Kočkovciach odhalili pomník obetiam 2. svetovej vojny

632

V pondelok 28. augusta 2017 v Horných Kočkovciach odhalením pomníku s pamätnou tabuľou uctili pamiatku dvoch mladých ľudí, ktorí zahynuli pri bombardovaní počas kopania zákopov na konci druhej svetovej vojny v roku 1945.

Pamätník je venovaný trom obyvateľom Horných Kočkoviec – dvom obetiam bombardovania mesta Františkovi Novosádovi a Augustínovi Palieskovi a Margite Chanovej, ktorá sa pričinila o záchranu Horných Kočkoviec pred vypálením vojakmi nacistického Nemecka.

Odhalenie pamätníku prebehlo za prítomnosti predsedu Trenčianskeho samosprávneho kraja Jaroslava Bašku, viceprimátora Púchova Romana Hvizdáka a predsedu ZO Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov Petra Horvátha. Slávnosti sa ďalej zúčastnili poslanci za miestnu časť Horné Kočkovce Cyril Crkoň a Ján Riško a taktiež zástupcovia Združenia podnikateľov regiónu Púchov na čele so svojim predsedom Vladimírom Tarabom.

O osadenie pamätníka sa najviac zaslúžil miestny podnikateľ Ladislav Ganát, ktorý privítal príbuzných obetí a prihovoril sa k prítomnému zhromaždeniu. Zdôraznil, že treba mať stále na pamäti tragické vojnové udalosti. Treba si ich neustále pripomínať, aby sme už nikdy nič podobné nemuseli znovu zažiť.