Vernisáž výstavy Jaroslava Martiša

405

V piatok 2. marca sa v Divadle Púchov konala vernisáž výstavy „Na srdce dnes klope krásny deň“ pri príležitosti okrúhleho životného jubilea (60) sochára Jaroslava Martiša.

Jaroslav Martiš žije a tvorí v Púchove. Hlavným motívom jeho diela je abstraktné zobrazenie predovšetkým figurálnych kompozícií. Tvorí z dreva a kameňa. Každá socha má svoj lyricko-epický príbeh, mnohé tieto príbehy vyjadril sochár básňou.

Absolvoval súkromné štúdium u českej akademickej maliarky a sochárky Elzbiety Grosseovej. Pravidelne sa zúčastňuje výtvarných sympózií. Doteraz ich bolo viac ako dve desiatky v Čechách, Poľsku a na Slovensku. Neformálne združenie ART Belušské Slatiny, ktorého je spoluzakladateľom, od roku 2011 usporiadalo 15 medzinárodných výtvarných sympózií.

Jaroslav Martiš svoje diela vystavoval na vyše dvadsiatich kolektívnych výstavách v Čechách, Nemecku, Poľsku, Taliansku a na Slovensku. Socha Dúšok z cyklu Puto bola prijatá do zbierky Tatranského múzea v poľskom Zakopanom. Sochy v exteriéri sa nachádzajú vo viacerých slovenských mestách a obciach (Banská Bystrica, Ilava, Šamorín, Trnava, Belušské Slatiny, Veľká Paka). V našom meste má inštalovanú drevenú sochu draka v parku pri Váhu a ešte nedokončené drevené súsošie hudobníkov pri základnej umeleckej škole.

Výstava v divadle potrvá do 3. apríla 2018.