Výroba pretekárskych áut v Púchove

506

Titulok síce trošku zavádzajúci, ale pravdivý. Členovia automodelárskeho klubu Púchov v spolupráci s CVČ Včielka Púchov, pripravili pre deti v automodelárskom krúžku jedinečný projekt stavebnice autodráhového autíčka.

Stavebnica je zameraná na rozvoj manuálnych zručností, kreativity ovládania motoriky a v nie poslednom rade schopnosť pracovať v kolektíve, spolupracovať s ostatnými a ovládať princípy fair play. Deti si mohli vybrať zo šiestich modelov pretekárskych áut triedy GT-3 ktoré v skutočnosti vidíme zápoliť na pretekárskych dráhach po celom svete.

Stavebnica je v merítku 1:32 a rozdiel oproti skutočným autám je aj v tom, že tie naše Púchovské, sponzorujú podnikatelia z Púchova a okolia a tak vidíme autá vo farbách Continental, Optika Angel-Dvory, tlačiareň ASSA, RK Plus podlahové krytiny, SaS elektroinštalácie, Autoškola Zúbek, Pizza Kebab, reštaurácia Čierny havran, KL Racing, stavebniny Dinostav, farby laky Revák, hydinárska farma Janek, grafické štúdio Pixelplus, centrum bývania Dohňany a iní.

V súčasnosti máme 33 detí v krúžku a rozdelení sú zhruba na polovicu do dvoch krúžkov v utorok a štvrtok od 16.00 do 18.00 hod. Stavba autíčiek sa odohrávala pod vedením členov MK Púchov. Presný postup výroby autíčka aj s fotkami sme zverejnili na našej stránke, takže každý si mohol pozrieť, aká náročná cesta ho čaká, kým postaví autíčko na autodráhu. Deti si vyskúšali rôzne spôsoby opracovávania materiálov. Začali sme stavbou karosérie ktorá je laminátový odliatok, z ktorého si deti museli vyfrézovať za pomoci ručnej brúsky otvory pre kolesá a okná, obrúsiť brúsnym papierom a do konečnej podoby vybrúsili jemnými ihlovými pilníkmi.

Potom sme pristúpili k povrchovej úprave karosérie – tmelenie a brúsenie, a nakoniec striekanie základnou farby a nakoniec vrchná lesklá farba. Ďalší krok bola výroba pilota, čo už pre deti bolo jednoduchšie, vybrúsiť a namaľovať pilota podľa vlastných predstáv už bola pre nich hračka. Trochu nás zdržala výroba čelných skiel, ale deti aj túto úlohu zvládli bez problémov a sklá si z fólie po malom tréningu vystrihli sami.

Každý dostal farebný nákres autíčka vo farbách niektorého z našich sponzorov a tak sa niektoré autá museli striekať aj dvojfarebne – a tak deti videli, akým spôsobom sa takéto veci robia. Deti si vybrali štartovné čísla podľa vlastných predstáv a člen nášho klubu pre každého nakreslil v počítači nálepky, ktoré nám vytlačili v tlačiarni ASSA na špeciálny nálepkový – decálový papier.

Lepenie vodou snímateľných nálepiek – decálov bola veľmi ťažká úloha, deti s tým nemali žiadne skúsenosti, tak sme im najprv všetko vysvetlili a ukázali, potom si každý z nich vyskúšal na „nečisto“ strihanie a lepenie decálov a až po takomto tréningu sme mohli pristúpiť k práci na „čisto“. Keďže sa jednalo o prácu ktorá vyžaduje veľké sústredenie, dostatok času a hlavne každý decál musel ísť na prvýkrát – opakovať sa to nedá, robili sme to veľmi individuálne a venovali sme sa každému dieťaťu samostatne ale výsledok stojí za to – po vyschnutí a nalakovaní karosérie sú autíčka veľmi pekné a myslím, že každý kto ich uvidí to musí oceniť.

Ďalšie práce sa týkali mechanických častí modelu. Podvozok bol vyrobený 3D technikou a pohyblivé diely ako osky, kolesá, pneumatiky, ložiská, vodítka, zberače boli objednané od špičkového výrobcu talianskych autodráhových autíčiek.

V týchto dňoch už niektoré deti majú autíčka dokončené a už s nimi trénujú na blížiace sa preteky. Deti sú rozdelené do troch vekových kategórií a už zbierajú body do záverečného Púchovského šampionátu v ktorom budú ocenení za aktívny prístup pri stavbe autíčka a za jazdy na autodráhe.

Ceny do záverečných pretekov poskytol náš modelársky klub, ale aj Centrum voľného času Včielka Púchov a podnikatelia, ktorí podporili výrobu týchto autíčiek. Pozornosť si zaslúžia hodnotné ceny ako závodná autodráha, tablet, drony a podobne.

Tento náročný projekt bol veľkou zaťažkávacou skúškou pre členov nášho klubu, no zvládli sme to a už teraz pripravujeme nový projekt pre školský rok 2018/2019 a verím že sa nám podarí zohnať dostatok ochotných podnikateľov – sponzorov podporiť tento projekt a snáď aj generálneho sponzora, ktorý nám pomôže zaujať dostatok deti pri realizácii našich snáh.

Priebeh a aktivity z činnosti automodelárskych krúžkov pravidelne zverejňujeme vo fotogalérii a tak rodičia vidia, čo práve deti robili a ako postupujú práce na autíčkach.

www.masu.sk/src/1718

Za Modelársky klub Púchov JUDr. Martin Kumičak