Vianočný strom v Európskom parlamente požehnal Púchovčan Martin Lanži

411

České predsedníctvo v Rade Európskej únie ponúklo množstvo možností na prezentáciu Českej republiky. Europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL, EPP) sa rozhodol v spolupráci so sklárňami Koulier priviezť do Bruselu jednu z najkrajších českých tradícií – pravý český vianočný strom.

„Chceli sme v Európskom parlamente ukázať nejakú českú tradíciu, ktorá zároveň symbolizuje český um, niečo, čo potvrdzuje príslovie ‚zlaté české ručičky‘. O nápade som sa zmienil pred majiteľkou zámku Loučeň Kateřinou Šrámkovou, ktorá je zároveň aj obchodná riaditeľka sklární Koulier, a spoločne sme vymysleli český vianočný strom,“ približuje zrod myšlienky europoslanec Tomáš Zdechovský.

Štvormetrovú českú jedľu zo Žďáru nad Sázavou zdobí v Bruseli viac ako štyristo unikátnych fúkaných sklenených ozdôb zo sklární Koulier. Ozdoby sú v secesnom dekore a sklári na nich pracovali takmer rok. Medzi ozdobami sú tvary, ktoré boli v Kouliere vyfúkané vôbec po prvýkrát. Europoslanec Tomáš Zdechovský v budove Európskeho parlamentu v Bruseli odhalil vianočnú jedličku v utorok 29. novembra 2022. Stromček požehnal broumovský dekan Martin Lanži, ktorý pochádza z Púchova. Kňaz Martin Lanži (44) začínal ako kaplán v Hlinsku, od roku 2007 pôsobí v Broumove ako dekan rímskokatolíckej farnosti. Známy je organizáciou opráv starých kostolov, ktoré má vo svojej pôsobnosti na Broumovsku.

Slavomír Flimmel, foto: FB