Viceprimátor mesta Lukáš Ranik: Ľudia ocenili, že vieme spolupracovať

315

V povolebných číslach Púchovských novín sme čitateľom postupne predstavili piatich nových poslancov mestského zastupiteľstva. V rozhovoroch s poslancami pokračujeme rozhovorom s novým viceprimátorom mesta Ing. Lukášom Ranikom.

Prezraďte našim čitateľom niečo viac z vášho súkromného života – napr. vaše vzdelanie, rodinné pomery, pracovné zaradenie a pod.

Vyštudoval som Fakultu priemyselných technológii v Púchove. Ešte som slobodný a niekoľko rokov šťastne zadaný. Priateľku som spoznal počas štúdii na vysokej škole. Pracujem od roka 2016 ako manažér MŠK a od ustanovujúceho zastupiteľstva som zástupcom primátorky Kataríny Henekovej.

Napriek svojmu mladému veku patríte k poslancom mestského zastupiteľstva, ktorí boli minulý rok zvolení opakovane. Ako ste sa dostali k politike?

K politike som sa dostal už ako žiak na základnej škole. Vnímali sme so spolužiakmi hektické obdobie volieb 1998, kedy sa blížil koniec vlády Vladimíra Mečiara. Taktiež si pamätám, ako sme si robili srandu z prezidentských volieb, kedy v druhom kole stáli proti sebe Vladimír Mečiar s Ivanom Gašparovičom. Vtedy sme si mysleli, že vyhrá I. Gašparovič, a tak sme jeho portrét vyvesili na nástenku v triede. Bližšie k politike som „pričuchol“ počas okupačného štrajku na fakulte v roku 2012, kedy sa nám podarilo vyhrať nad nespravodlivosťou. To už si možno veľa ľudí ani neuvedomuje, avšak boli sme jediní študenti v Čechách a na Slovensku, ktorým sa od pádu komunizmu podarilo študentským protestom zosadiť rektora vysokej školy a de facto zachrániť tak fakultu. Následne som dostal ponuku od mojej strany ísť kandidovať do VÚC v roku 2013 v rámci širokej koalície. Odvtedy sa aktívne „motám“ v politike…

Ako hodnotíte volebné obdobie mestského zastupiteľstva z rokov 2014 – 2018? Čo sa vám nepodarilo a naopak, s akými rozhodnutiami a skutkami ste najviac spokojný?

Myslím si, že sa nám podarilo množstvo úžasných vecí. Zaviedli sme mnoho benefitov pre ľudí – zníženie parkovného o polovicu, zavedenie obedov pre seniorov za 1€, bezplatnú MHD pre študentov a seniorov nad 65 rokov. Znížili sme zadlženie mesta takmer o polovicu a zároveň sme dokázali vložiť 5 miliónov eur do investícii v meste. Zvýšili sme razantne transparentnosť v samospráve a v mestských organizáciách. V „Odkaze pre starostu“ sme v rámci riešení podnetov od občanov boli tretí najlepší na Slovensku a v otázke komunikácie s občanmi dokonca druhý najlepší na Slovensku v mestách do 20.000 obyvateľov. Máme byť skutočne načo hrdí a v pozitívnych veciach chceme samozrejme pokračovať aj v nasledujúcom období.

Pred dvomi rokmi vám niekto v noci podpálil auto. Ako skončilo vyšetrovanie tohto prípadu?

Bohužiaľ zatiaľ nijako. Trestné stíhanie je prerušené. Aj keď v priebehu minulého roku vyšetrovateľ pokračoval v trestnom stíhaní, koncom roku ho opäť prerušil. Verím však, že aj na okrese pracujú čestní a poctiví vyšetrovatelia, ktorí odhalia páchateľa a aj objednávateľa tohto trestného činu.

Ku ktorej oblasti komunálnej politiky máte najbližšie? V ktorej pracovnej komisii mestského zastupiteľstva chcete pracovať?

Sú to tri oblasti, v ktorých aj pracujem ako člen komisie pri mestskom zastupiteľstve: ekonomika, doprava a šport. Myslím si, že vo všetkých troch oblastiach sme za posledné funkčné obdobie je za nami kus práce a dosiahli sme veľa pozitívnych výsledkov.

Ktorý problém nášho mesta považujete za najdôležitejší?

Potrebujeme naštartovať bytovú výstavbu. Myslím, si že práve teraz je ten správny čas. Dlh mesta sme za štyri roky znížili takmer o polovicu a získali sme priestor na investovanie. Máme rozpracovaný projekt na rekonštrukciu dvoch budov na Kolonke na štartovacie nájomné byty. Verím, že sa nám tieto dve budovy podarí získať od Trenčianskeho samosprávneho kraja. Taktiež nás páli otázka vybudovania tréningového futbalového ihriska s umelou trávou. Sme jedno z posledných miest na Slovensku, ktoré takéto ihrisko nemá. Výnimku od SFZ máme do konca leta 2020. Pokiaľ plochu s umelou trávou do tohto termínu nevybudujeme, hrozí nám strata najvyšších futbalových licencii pre púchovskú mládež, a to si samozrejme nemôžeme dovoliť.

Čo považujete za hlavné body vášho programu na najbližšie štyri roky?

Samozrejme je toho viac a svoj program som aktívne prezentoval medzi občanmi počas kampane. Za môj obvod medzi moje priority patrí pokračovanie v budovaní novej pešej zóny na Sedlišti, výstavba cyklochodníkov, pokračovanie v rekonštrukcii detských ihrísk. Keď to zoberiem celkovo z pohľadu mesta, tak treba aktívnejšie využívať eurofondy, zaviesť participatívny rozpočet pre občanov, začať budovať nájomné byty, zrekonštruovať amfiteáter na Ilonke či vybudovať už spomínané tréningové futbalové ihrisko s umelým povrchom.

Prídete v najbližšom období do poslaneckého zboru s nejakými konkrétnymi návrhmi na riešenie aktuálnych problémov?

Určite áno, tak ako v minulosti, keď som predkladal veľa návrhov na zlepšenie života občanov či fungovania mesta. Mám v pláne v mestskom zastupiteľstve pracovať aktívne aj naďalej. Zatiaľ je však predčasné hovoriť o konkrétnych projektoch, pretože nato treba získať podporu kolegov poslancov.

Ste známy tým, že organizujete spoluprácu poslancov v rámci poslaneckého klubu „Spolu za Púchov“. Ako funguje poslanecký klub po novembrových voľbách?

Poslanecký klub „Spolu pre Púchov“ fungoval v minulom období veľmi efektívne. Som rád, že každý člen tohto klubu, ktorý kandidoval v komunálnych voľbách, sa stal opätovne mestským poslancom. Ľudia ocenili, že sa vieme dať dokopy, že vieme spolupracovať a pracovať tímovo. Samozrejme, že po som voľbách oslovil poslancov, či majú záujem spolupracovať aj naďalej. Momentálne mám dostatok podpisov poslancov na zriadenie poslaneckého klubu pre funkčné obdobie 2018-2022. Čoskoro začneme aktívne pracovať a verím, že sa k nám pridajú aj noví poslanci, resp. poslankyne.

Otázky kládol Slavomír Flimmel.